Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 91-84: Εκαναν την έκπληξη οι Λιθουανοί

Την… πάτησε στο Κάουνας η Μπαρτσελόνα, με την Ζαλγκίρις να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής και να παίρνει τη νίκη με 91-84.

«Μπαμ» από την Ζαλγκίρις! Οι Λιθουανοί παίζοντας με θάρρος και… θράσος επικράτησαν στο Κάουνας της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα με 91-84 και έκαναν την έκπληξη της αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, δεν… φοβήθηκε απέναντι στην Μπαρτσελόνα και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ 18 είχε ο Λοβέρν, 16 ο Ουλανόβας και 14 ο Γκίφι.

Από τους Μπλαουγκράνα, 26 είχε ο Μίροτιτς, αλλά δεν ήταν ικανοί για να γλιτώσουν την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους από την ήττα. 16 είχε ο Λαπροβίτολα, 15 ο Κούριτς και 11 ο Γιακουμπάιτις. Ο Νικ Καλάθης είχε 6 πόντους, αλλά και 9 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-3 στο 7’, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (17-9). Στη δεύτερη περίοδο όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην, με τους Λιθουανούς να ισοφαρίσουν σε 19-19, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 5 πόντους (31-26, 18’). Οι Καταλανοί αντέδρασαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-35.

Στο τρίτο δεκαλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 41-38 και στη συνέχεια με 56-49, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μπαίνει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (63-56). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, όμως, η Ζαλγκίρις έφερε τα πάνω – κάτω. Οι γηπεδούχοι από το -7 βρέθηκαν στο +1 (66-65) και στο 38’ ήταν μπροστά με 81-72. Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιστρέψουν τα πράγματα, αλλά δεν τα κατάφεραν, με την Ζαλγκίρις να τρέχει επιμέρους σκορ 35-21 και να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 2, Μπάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 22 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νίμπο 8 (4/4 δίποντα), Μινιότας 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 7 (1/6 σουτ), Στρέλνιεκς (0/6 σουτ), Γκιφάι 14 (1), Λοβέρν 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 16 (1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 4 (1), Σανλί (8 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 16 (2), Αμπρίνες, Κούριτς 15 (4/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 11 (2), Μίροτιτς 26 (4/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Καλάθης 6 (9 ασίστ)