Μπασκόνια – Αλμπα 85-68: «Ζωντανοί» στη μάχη των πλέι οφ οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια πέτυχε τρίτη σερί νίκη και βρίσκεται στο -1 από την 8άδα και τα πλέι οφ.

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την 8άδα και την είσοδο στα πλέι οφ της Euroleague πέτυχε η Μπασκόνια, με τους Βάσκους να επικρατούν εντός έδρας της Αλμπα με 85-68 για την 30η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Μπασκόνια, η οποία ανέβηκε πλέον στο 10-15 και βρίσκεται στο -1 από την 8άδα, ενώ από την άλλη πλευρά η Αλμπα μετά αυτή την ήττα υποχώρησε στο 9-13 και είναι στην 11η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Φενέρμπαχτσε.

Κορυφαίος για την Μπασκόνια ήταν ο Γκιεντράιτις, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ εντυπωσιακός ήταν επίσης ο Μπόλντγουιν, που τελείωσε την αναμέτρηση με double double, έχοντας 16 πόντους και 10 ασίστ (σ.σ 7 ριμπάουντ). Διψήφιος ήταν και ο Φοντέκιο, με 12 πόντους, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Λο, οι Σμιθ και Ντα Σίλβα είχαν από 16 και 13 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (11-13) και την Μπασκόνια να κλείνει την περίοδο με ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (21-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Το 21-19 έγινε 34-25 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Βάσκους στο +13 (44-31).

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (54-39), αλλά στο δεύτερο μισό της περιόδου η Αλμπα ανέβασε την πίεσή στην άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε στους 4 (64-60). Η αντεπίθεσή της όμως δεν είχε συνέχεια, με την Μπασκόνια να επιστρέφει δυναμικά στο παιχνίδι και να ανεβάζει ξανά τη διαφορά. Το +4 έγινε +15 στο 34’ (79-64), με τους Βάσκους να φτάνουν στο 85-68 και να πανηγυρίζουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Euroleague.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος σε 28:59), Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 10 (2), Φοντέκιο 12 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοστέλο 9 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1/8 σουτ), Γκιεντράιτις 22 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Κούρουτς

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Ντα Σίλβα 13 (6/8 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σμιθ 16 (3), Ντέλοου 2, Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1/8 σουτ), Κουμάτζι 2, Σίκμα 2 (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ζούσμαν 4 (2/7 σουτ), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα)