Η Μακάμπι «πάτησε» την Αρμάνι και κράτησε 3ο τον Ολυμπιακό (75-58)

Δώρο στον Ολυμπιακό από την Μακάμπι, που συνέτριψε την Αρμάνι με 75-58 – Στο +1 οι Ερυθρόλευκοι από τους Ιταλούς, με τους Πειραιώτες να παίζουν αύριο στο Μονακό (23/3).

Η Μακάμπι δούλεψε για τον Ολυμπιακό! Οι Ισραηλινοί με μία εντυπωσιακή εμφάνιση ισοπέδωσαν στο Τελ Αβίβ την Αρμάνι με 75-58 για την 31η αγωνιστική της Euroleague και έκαναν ένα μεγάλο δώρο στους Ερυθρόλευκους.

Οι Πειραιώτες μετά την ήττα της ιταλικής ομάδας στο Ισραήλ παρέμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 17-8 και βρίσκονται στο +1 από την Αρμάνι (16-8), με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα να αγωνίζεται αύριο στο Πριγκιπάτο απέναντι στην Μονακό (23/3). Εάν οι Ερυθρόλευκοι κερδίσουν θα βρεθούν στο +2 από την Αρμάνι και θα πιάσουν στη δεύτερη θέση την Ρεάλ Μαδρίτης, που ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αναντολού Εφές.

Μεγάλο παιχνίδι για την Μακάμπι έκαναν οι Νάναλι και Ρέινολντς, που είχαν από 14 πόντους και βοήθησαν τα μέγιστα την ομάδα του Αβι Εβεν, ενώ 12 είχε ο Ζίζιτς. Από τους φιλοξενούμενους 11 είχε ο Χολ και 10 ο Μέλι, ενώ όλοι οι άλλοι είχαν κάτω από 10 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (8-9), με την Μακάμπι στα μέσα του δεκαλέπτου να ανεβάζει την πίεσή της στην άμυνα, να βρίσκει εύκολα καλάθια στην επίθεση και να κλείνει την πρώτη περίοδος το +12 (23-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +15 (31-16, 13’) και λίγο αργότερα στο +16 (37-21), ενώ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης προηγήθηκαν με 39-23 (+16). Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 14-1 κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στους 3, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 40-37.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι Ιταλοί μείωσαν στον πόντο (42-41), αλλά οι Ισραηλινοί και πάλι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν. Το +1 έγινε +6 (47-41) και στη συνέχεια στο +11 (52-41), με την Μακάμπι να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο +10 (56-46).

Στην τέταρτη περίοδο ο Νάναλι με δύο δίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 14 (60-46) και έβαλε ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα των Ιταλών, με την Μακάμπι να φτάνει χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα στο 75-58 και να πετυχαίνει μια σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο στην 8άδα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 40-37, 56-46, 75-58