Άλμπα – Παναθηναϊκός 87-78

Ο Νέντοβιτς (27π.) ήταν απελπιστικά μόνος για τον Παναθηναϊκό που ηττήθηκε αναπόφευκτα με 87-78 από την Άλμπα στο Βερολίνο. Ανησυχία για τον Σέρβο που αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν τη λήξη κι ενώ έρχεται το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα.

Απογοητευτικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο Βερολίνο όπου σε εξ αναβολής ματς για τη 19η αγωνιστική της Euroleague ηττήθηκε εύκολα με 87-78 από την Άλμπα. Τελευταίοι οι «πράσινοι με 8-19 ρεκόρ, στο 12-15 οι Γερμανοί που δεν έχουν όμως ελπίδες για οκτάδα. Σαν να μην έφτανε η κακή εικόνα και το αποτέλεσμα για την ομάδα του Πρίφτη, ήρθε και ο τραυματισμός του Νέντοβιτς λίγο πριν τη λήξη του ματς, λίγες μέρες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα.

Ο Σέρβος μάλιστα ήταν και ο μόνος που διασώθηκε από το «ναυάγιο» του Παναθηναϊκού αφού τελείωσε το ματς με 27 πόντους (8/11 διπ.) ενώ 15 είχε ο Παπαπέτρου και 12 ο Γουάιτ. Για την Άλμπα που τελείωσε το ματς με 14/33 τρίποντα, 16 πόντους είχε ο Ντα Σίλβα και 11 ο Κουμάντζε που έκανε μεγάλη ζημιά κάτω από το καλάθι.

Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο (11-11) ήταν ανταγωνιστικός ο Παναθηναϊκός που ξεκίνησε με 5/5 δίποντα, αλλά στη συνέχεια χάλασε τα ποσοστά του ενώ και η άμυνα δεν ανταποκρίθηκε. Η Άλμπα προηγήθηκε με 28-13 στο τέλος του δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» με μπροστάρη τον Νέντοβιτς κι ένα 11-0 σερί μείωσαν σε 37-34 λίγο πριν το ημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους στο 44-40.

Η Άλμπα έβρισκε συνέχεια μεγάλα σουτ ενώ ανανέωνε επιθέσεις με τα ριμπάουντ, έφτασε και πάλι σε διψήφιο τη διαφορά (52-42, 24′) και προηγήθηκε με 69-55 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Νέντοβιτς προσπαθούσε να κρατήσει στο ματς την ομάδα του, αλλά στάθηκε άτυχος τρία λεπτά πριν το φινάλε όταν έπεσε άτσαλα στο παρκέ και φάνηκε να του γυρίζει ο αστράγαλος. Ο Σέρβος αντικαταστάθηκε και δεν έπαιξε στα τελευταία λεπτά, με το 87-78 να είναι το τελικό σκορ και το ενδιαφέρον πλέον να στρέφεται στην κατάσταση της υγείας του Σέρβου γκαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο 11 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, κανένα λάθος σε 23:20), Ντα Σίλβα 16 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σμιθ 6 (1/9 σουτ), Ντέλοου 11 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 3, Ολίντε, Κουμάτζι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ σε 14:08), Τίμαν 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίκμα 2 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλατ 9 (3), Ζούσμαν 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 6 (2/8 σουτ), Παπαγιάννης 4 (2/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Καββαδάς 5, Παπαπέτρου 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 4, Γουάιτ 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Νέντοβιτς 27 (8/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 3 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)