Φενερμπαχτσέ – Μάλαγα 91-99

Η Μάλαγα είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ισοφαρίστηκε στη λήξη της κανονικής διάρκειας από τον Κώστα Σλούκα, αλλά τελικά πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Φενερμπαχτσέ (99-91), κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά της στην Ευρωλίγκα.

Η Μάλαγα έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στην έδρα της Φενερμπαχτσέ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην παράταση (99-91), κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν της στην Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και ξέφυγαν από νωρίς με 9 πόντους (9-18, 7′), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-22. Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στη δεύτερη περίοδο, με τη Μάλαγα μάλιστα να ανεβάζει τη διαφορά της στους 16 πόντους (18-34, 14′ και 22-38, 16′). Η Φενέρ αντέδρασε και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, ρίχνοντας την στους 11 με το τέλος του ημιχρόνου (36-47).

Οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και μείωσαν στους 5 (48-53, 25′), όμως η Μάλαγα διατήρησε την ψυχραιμία της και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (51-59). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε την ολική επαναφορά της στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε στο +5 (64-59, 33′) με σερί 13-0! Η Μάλαγα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και όχι μόνο αυτό, αλλά προηγήθηκε με 73-78 (38′). To παιχνίδι έγινε «ροντέο», με την τουρκική ομάδα να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 81-80 χάρη σε καλάθι του Νάναλι. Ο Ντίαθ ευστόχησε σε τρίποντο για το 81-83, όμως ο Κώστας Σλούκας είπε την τελευταία λέξη και ισοφάρισε (83-83) από κοντά, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ανδαλουσιάνοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο και ξέφυγαν με επτά πόντους (87-94) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Η Φενέρ δεν κατάφερε να μειώσει και Βατσίνσκι με τρίποντο τελείωσε το ματς (91-97), με τη Μάλαγα να επικρατεί τελικά με 99-91.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Μάλαγα ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που μέτρησε 31 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο Βατσίνσκι τον ακολούθησε σε απόδοση με 18 πόντους, με τον Ογκουστίν να προσθέτει 11.

Από πλευράς Φενέρ ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός, έχοντας 26 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με τον Νάναλι να μετράει 19 πόντους και τον Βέσελι 14.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-47, 51-59, 83-83 (κ.δ.), 91-99 (α’παρ).