Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61: Ξέσπασε στους Βάσκους

Μετά από δύο διασυρμούς από Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι, η Βιλερμπάν επέστρεψε στις νίκες με το εντυπωσιακό 87-61 επί της Μπασκόνια.

Γιατρικό στην Μπασκόνια βρήκε η Βιλερμπάν που διέλυσε με 87-61 τους Βάσκους για την πέμπτη αγωνιστική της Euroleague. Στο 3-2 έπεσαν οι ηττημένοι, στο 2-3 το ρεκόρ των Γάλλων μετά από αυτή τη νίκη.

Ομπασοχάν και Μάθιους πέτυχαν από 13 πόντους για τη Βιλερμπάν ενώ από 11 είχαν οι Λάιτι και Φαλ. Για την Μπασκόνια ο Γκιεντράιτις ξεχώρισε με 14 πόντους και ο Τόμπσον πέτυχε άλλους 11.

Το ματς τελείωσε πριν καν αρχίσει ουσιαστικά αφού μετά το αρχικό 10-10, η Βιλερμπάν έτρεξε ένα 20-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 48-30, με τους Γάλλους να παίρνουν άνετα το παιχνίδι με το 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 48-30, 73-52, 87-61

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πολάιτ, Νουά 9 (1), Καχούντι 6 (1), Ρισασέ 5 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντε Κολό 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 21 λεπτά), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 11 (1), Ομπασόχαν 13 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον-Καρτράιτ 2, Πονς 10 (1)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Ραϊέστε, Χένρι 5 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ, Τόμπσον 11 (1), Κότσαρ 8 (4/5 δίποντα), Κοστέλο 8 (1), Γκιεντράιτις 14 (3), Χομς 4, Κούρουτς