Βίρτους Μπολόνια – Βιλερμπάν 79-84: Επική ανατροπή…

Αν και βρέθηκε στο -19 (42-23) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η Βιλερμπάν έφυγε με σπουδαίο διπλό (79-84) από την έδρα της Μπολόνια.

Σπουδαίο διπλό για τη Βιλερμπάν στην έδρα της Βίρτους! Οι Ιταλοί προηγήθηκαν ακόμη και με +19 (42-23) στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς και πήραν μεγάλη νίκη με 84-79. Στο 3-3 πλέον η ομάδα του Πάρκερ, στο 2-4 έπεσε η Μπολόνια.

Τέσσερις διψήφιους είχε η Βίρτους στο ματς, με τον Τεόντοσιτς με 14 πόντους να είναι ο πρώτος σκόρερ ενώ για τη Βιλερμπάν από 16 πόντους είχαν οι Λάιτι και Μάθιους.

Η Βίρτους ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έφτασε στο +19 (42-23, 16′) πολύ νωρίς και μάλλον πίστεψε ότι εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Η Βιλερμπάν δεν τα παράτησε όμως, μείωσε σε 54-44 στα μέσα της τρίτης περιόδου και προσπέρασε με 70-72 σχεδόν πέντε λεπτά για το τέλος. Πλέον οι Γάλλοι είχαν και το μομέντουμ, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 84-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84.

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1), Μπελινέλι, Παγιόλα, Μπάκο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 13 (3/5 τρίποντα), Σενγκέλια 7 (1), Χάκετ 2 (1/6 σουτ), Μίκι 3 (1), Γουίμς 4, Οτζελέγιε 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 14 (3/7 τρίποντα).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 16 (4/6 τρίποντα), Πολάιτ, Νουά 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καουντί 4, Τάιους 4, Ντε Κολό 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ομπασόχαν 6 (1), Τζάκσον – Κάρτραϊτ 2 (1/8 σουτ), Πονς.