Βίρτους Μπολόνια – Βαλένθια 89-59: Πάρτι για τους Ιταλούς

Τρομερή η Βίρτους Μπολόνια, διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες την Βαλένθια (89-59).

Την έβαλε στα… καλάθια. Η Βίρτους Μπολόνια έπιασε φοβερή απόδοση, ισοπεδώνοντας εντός έδρας την Βαλένθια (89-59).

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έστησαν πάρτι κόντρα στους Ισπανούς και με την αποψινή τους νίκη, ανέβηκαν στο 4-4 του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague. Στο ίδιο ρεκόρ και η Βαλένθια που από την αρχή… παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Η ιταλική ομάδα είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Τζόρνταν Μίκι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισαν και οι Οτζελέγε, Κορντινιέ και Λούντμπεργκ.

Από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησε η Βίρτους, στέλνοντας το μήνυμα για το τι θα επακολουθήσει. Η ομάδα του Σκαριόλο προγήθηκε μέχρι και με 24 πόντους (35-11) στο 15′, ενώ τελικά πήγε στα αποδυτήρια στο +17 (42-25).

Με 6/10 τρίποντα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο σύλλογος από την Μπολόνια, εκτοξεύοντας ξανά τη διαφορά στο +24. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν, φτάνοντας εύκολα στο ροζ φύλλο του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 42-25, 66-42, 89-59