Ζαλγκίρις – Αρμάνι Μιλάνο 71-62: Σούπερ Λιθουανοί…

Έχοντας το πάνω χέρι από το ξεκίνημα του ματς, η Ζαλγκίρις επικράτησε με 71-62 της Αρμάνι Μιλάνο και έφτασε τις πέντε νίκες στα έξι τελευταία ματς.

Ζαλγκίρις για… φίλημα, «καλπάζει» στην Euroleague! Ούσα το αφεντικό από το ξεκίνημα του ματς, η λιθουανική ομάδα επικράτησε με 66-60 της Αρμάνι Μιλάνο και έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική πορεία των τελευταίων εβδομάδων. Πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια μετράει η Ζαλγκίρις που έμεινε αήττητη στην έδρα της και έφτασε πλέον στο 5-3 ενώ οι Ιταλοί που ηττήθηκαν για τέταρτο σερί ματς υποχώρησαν στο 3-5.

O Έβανς με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος του ματς ενώ για τη Ζαλγκίρις διψήφιος ήταν και ο Σμιτς με 10 πόντους. Ο Μήτρου-Λονγκ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι, με τον Πάνγκος να έχει 11 πόντους αλλά με 2/9 τρίποντα.

Με 7-0 για τους γηπεδούχους ξεκίνημα το ματς στο Κάουνας και το προβάδισμα της Ζαλγκίρις διατηρήθηκε στην πρώτη περίοδο (16-11), αλλά και στο ημίχρονο όπου μάλιστα η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (34-24).

Με τον Έβανς να κάνει ό,τι θέλει, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε και με +13 (41-28) στα μέσα της τρίτης περιόδου και παρά το ότι η Αρμάνι μείωσε σε 63-58 ένα λεπτό πριν το τέλος, έφτασε στη νίκη με 71-62.

Τα δεκάλεπτο: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 23 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές), Λεκαβίτσιους 6, Χέιζ, Σμιτς 10 (10 ριμπάουντ), Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα, Κάβανο 5 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 5

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 2, Τόμας 6 (3/9 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάνγκος 11 (2/9 τρίποντα), Μέλι 3 (7 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 8 (2/9 τρίποντα), Μπαλντάσο, Αλβίτι 5 (1), Χάινς 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φόγκτμαν 6