Μονακό – Μπάγερν 80-79: Επιβίωσαν στο φινάλε οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος της αναμέτρησης με την Μπάγερν Μονάχου, αλλά τελικά επικράτησε των Γερμανών με 80-79 για τη 10η αγωνιστικ΄πη της Euroleague.

Την 7η νίκη της στη φετινή Euroleague πέτυχε η Μονακό, που επικράτησε τη Μπάγερν Μονάχου με 80-79 για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης. Καρδιοχτύπησαν οι γηπεδούχοι που έχασαν διψήφια διαφορά στο τελευταίο λεπτό. Στο 7-3 η ομάδα του Τζόρτζεβιτς, παραμένουν στις τελευταίες θέσεις οι Γερμανοί.

Με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς η Μονακό έχτισε από νωρίς ένα προβάδισμα 9 πόντων (13-4), με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ωστόσο να βρίσκει απάντηση και να καταφέρνει να κλείσει την πρώτη περίοδο όντας στο -3 (17-14), παρά τα πολύ κακά ποσοστά της στο τρίποντο (0/6). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διακύμανση ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, με τους Γερμανούς να φτάνουν το σκορ στο 22-26 στο 14′ (επί μέρους 9-22) και τους γηπεδούχους να απαντούν για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με την ελάχιστη διαφορά (34-33).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και τον Οκόμπο να οδηγεί τη Μονακό επιθετικά με διαδοχικά καλάθια και να γράφει το 61-55 στο 33′. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έγραψε το 67-57, σημείο στο οποίο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξε να καθαρίζει το ματς. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν ως το τέλος και με διαδοχικά μεγάλα σουτ κατάφεραν να μειώσουν στο όριο, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν πραγματικά τους Μονεγάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 54-50, 80-79

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπράουν 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λόιντ 8 (3/10 σουτ), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μακουντού, Ντιάλο 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 4, Μορμάν, Ουαταρά 2, Χολ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Τζέιμς 13 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 2, Γουίνστον 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιφάι 6 (2), Χάντερ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόνγκα 2, Γιάραμα 10 (1), Λούτσιτς 5 (1), Όμπστ 18 (5/7 τρίποντα), Χάρις, Ρούμπιτ 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι 4