ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 98-95

Η Χίμκι έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 54 πόντους, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην πρώτη νίκη της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η Χίμκι έφτασε κοντά στο να κάνει το μεγάλο… μπαμ εκτός έδρας, όμως τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (98-95) από την ΤΣΣΚΑ στο πρώτο ματς για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε το 1-0 και πλέον περιμένει το δεύτερο ματς που θα γίνει και πάλι στην έδρα την προσεχή Πέμπτη (19/4, 20:00).

Εξαιρετικός ο Σέρχιο Ροντρίθγκεθ με 22 πόντους και 5 ασίστ, σπουδαίος και ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους (8/8β.), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα! Σβεντ με 22 και Βιάλτσεφ με 21 οι κορυφαίοι της Χίμκι.

Σημείο-κλειδί για την «ομάδα του στρατού» οι 43(!) βολές που εκτέλεσε, ευστοχώντας στις 37 εξ αυτών, δηλαδή είχε ποσοστό 86%. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 20, μετουσιώνοντας σε πόντους τις 15.

Κυρίαρχη σε όλο το πρώτο μέρος ήταν Χίμκι. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν… θραύση σημειώνοντας 34 πόντους (προηγήθηκε ακόμη και με 1ππ., 14-25 ) με εκπληκτικά ποσοστά (7/8 δίποντα, 6/12 τρίποντα)! Βιάλτσεφ με 11 πόντους, Γκιλ με 7 και Μάρκοβιτς με 6 ήταν οι ηγέτες της επίθεσης, με την ΤΣΣΚΑ να αδυνατεί να περιορίσει τους παίκτες του Μπαρτζώκα που είχαν πιάσει… τρελό ρυθμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ έδειξε σημάδια βελτίωσης, όμως και πάλι η Χίμκι έβρισκε τρόπους να σκοράρει και να παραμένει σε θέση οδηγού (31-39, 44-52). Ετσι πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 46-54.

Ωστόσο το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα τόσο μικρό προβάδισμα παρότι στο πρώτο μέρος είχαν σκοράρει 54 πόντους, τελικά τους στοίχισε.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε πολύ καλύτερη ισορροπία, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε την ανατροπή της μέσα από την άμυνα.

Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά και προσπέρασαν με 65-64, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 23-16, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 88-80, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, όμως η Χίμκι δεν παράταση το ματς.

Με ηγέτη τον Σβεντ πλησίασε σε 93-90, 1,5 λεπτό πριν το τέλος, όμως ο ίδιος ο σταρ της ομάδας του Μπαρτζώκα ήταν και ο μοιραίος. Κι αυτό γιατί στο 1,12 αστόχησε σε τρίποντο, ενώ με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν δέχθηκε τάπα σε προσπάθεια για λέι απ από τον Χάντερ και με το σκορ στο 95-90. Στη συνέχεια ο Βέστερμαν με βολές και ο Σέρχιο με 1/2 κράτησαν τη νίκη για την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95