Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 85-84: Η ουραγός έβαλε τέλος στο σερί των Βάσκων

Πολύ μεγάλη νίκη για την Άλμπα που επικράτησε στο Βερολίνο με 85-84 της Μπασκόνια και σταμάτησε την ξέφρενη πορεία της.

Τι κι αν έπαιζε η τελευταία με την πρώτη; Η ουραγός Άλμπα Βερολίνου ύψωσε ανάστημα στην Μπασκόνια, επικράτησε με 85-84 και διέκοψε το σερί έξι νικών που είχαν οι Βάσκοι στην Euroleague. Στο 5-12 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, που παραμένουν όμως στην τελευταία θέση, ενώ στο 11-6 έπεσαν οι ηττημένοι.

Ο Σμιθ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Άλμπα ενώ οι Ολίντι, Λο και Μπλατ είχαν από 11 πόντους. Για την Μπασκόνια ο Χένρι είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Oι Γερμανοί προηγήθηκαν με +13 (27-14) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την Μπασκόνια να μαζεύει τη διαφορά στο ημίχρονο για το 54-48. Η Άλμπα επανήλθε σε διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι Βάσκοι έφεραν τούμπα το ματς για να προηγηθούν με 80-81 χάρη σε ένα σερί 11-0, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε όπου ο Κοστέλο αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η Άλμπα πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84

Αλμπα: Λο 11 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Σμιθ 18 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές), 3 ασίστ), Ντέλοου, Γουέτζελ 6 (3/4 δίποντα), Ολίντι 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Τίμαν 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σίκμα 4 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάμερς 6, Μπλατ 11 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ζούσμαν 6

Μπασκόνια: Χάουαρντ 17 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Χένρι 19 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σεντεκέρσκις 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς, Τόμπσον 15 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κότσαρ 4, Ίνοκ 2, Κοστέλο 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χομς 8 (2)