Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 74-63: «Ζωντανοί» για την 8άδα οι Σέρβοι

Οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου επικράτησαν με 74-63 της Μπασκόνια και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη για την 8άδα – Τραυματίστηκε ο Βιλντόζα.

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο στην 8άδα πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας, με τους Ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου να επικρατούν εντός έδρας της Μπασκόνια με 74-63, για την 30η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν 13η νίκη για τους Σέρβους, που είναι στο -2 από την 8άδα. Στο 15-15 η Μπασκόνια, που βρίσκεται στις… παρυφές των πλέι οφ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 20 πόντους, ενώ από την Μπασκόνια 15 είχε ο Τόμπσον. Μια νίκη, όμως, που αποδείχθηκε πύρρειος για τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Λούκα Βιλντόζα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 11-4 και 17-10, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (26-21). Η Μπασκόνια κράτησε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (35-30), όταν ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 37-30. Οι γηπεδούχοι μάλιστα ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα έναν πόντο (39-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 50-40 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +8 (57-49). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε μπροστά (68-59) και με 74-63 έφτασε στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 39-38, 57-49, 74-63

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μίτροβιτς 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ντόμπριτς 11 (1/6 τρίποντα), Νέντοβιτς 20 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/8 βολές), Μάρτιν 10 (8 ριμπάουντ) , Μάρκοβιτς 3 (1) , Πετρούσεβ 4 (9 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3 (1/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Χάιντεγκερ 2, Ραϊέστε 3 (1) , Μαρίνκοβιτς 7 (1), Ντίεθ , Τόμπσον 15 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη) , Κότσαρ 9 (5 ριμπάουντ) , Ίνοκ 2 (6 ριμπάουντ), Κοστέλο 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Γκιεντράιτις 10 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Χομς 6 (2), Κούρουτς