Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 72-56: «Καθάρισαν» με το πλεονέκτημα και οι «διπρόσωποι» Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα ήταν κακή για ένα ημίχρονο, αλλά νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 72-56 και έγινε η τρίτη ομάδα μετά τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ που εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Μπορεί να αγχώθηκε για ένα ημίχρονο, ωστόσο η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και επικράτησε των Γερμανών με 72-56 για την 32η αγωνιστική της Euroleague, «σφραγίζοντας» το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs.

Οι Καταλανοί ήταν εμφανώς υπερόπτες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού θεωρώντας πως θα έχουν εύκολο έργο απέναντι στη γερμανική ομάδα κάτι που φάνηκε ακόμα περισσότερο μετά το αρχικό προβάδισμα των 6 πόντων (15-9). Ωστόσο η Άλμπα έχει αποδείξει πως στη μέρα της μπορεί να είναι ανταγωνιστική και με όπλο το μακρινό σουτ, έτρεξε ένα επιμέρους 4-12 για το 19-21 της πρώτης περιόδου.

Η άμυνα συνέχισε να είναι αγκάθι για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ και στην άλλη πλευρά του παρκέ επήλθε… μπλακ άουτ, με μόλις 5 πόντους σε 5 λεπτά. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί για να φτάσουν στο +6 (24-30). Ο Λιθουανός ήταν έξαλλος στον πάγκο με τους παίκτες του, που κατάφεραν κάπως να βελτιωθούν στην άμυνα και να πάνε στα αποδυτήρια στο μείον 1 (34-35).

Στο δεύτερο μέρος το θέαμα δεν βελτιώθηκε, το σκορ παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα για αρκετή ώρα (43-39 μετά από 7 λεπτά στην τρίτη περίοδο), ωστόσο η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να βελτιωθεί και με πρωταγωνιστές τους Σανλί και Κάλινιτς, μπόρεσε να διατηρήσει μια απόσταση ασφαλείας και εν τέλει να φτάσει σε μια επικράτηση, όχι τόσο άνετη όσο δείχνει το τελικό 72-56. Αυτό που μετράει για τους Καταλανούς είναι ότι η νίκη ήρθε και μαζί το πλεονέκτημα της έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-35, 50-42, 72-56

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 2, Σανλί 12 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 6 (3 ασίστ), Λαπροβίτολα 7 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 4, Κούριτς 7 (1), Γιοκουμπάιτις 2 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίροτιτς 11 (5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ)

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 6 (2), Σμιθ 5 (1), Ντέλοου 5 (1), Γουέτζελ 9, Σνάιντερ 6 (2), Ολίντι 7 (1), Κουμάτζι 2, Τίμαν 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 4 (2/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάμερς 7 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλατ, Ζούσμαν 3 (1/6 σουτ)