Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 68-77: Τον «σκότωσαν» τα τρίποντα και η κούραση

Ο Ολυμπιακός πάλεψε παρά τις απουσίες του και έφτασε στο +7 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος αλλά μετά κατέρρευσε χάνοντας με 68-77 από την Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τις πολλές απουσίες αλλά και την κούραση γνωρίζοντας τελικά την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 68-77 για την 2η αγωνιστική της Eruoleague. Τρομεροί οι μπλαουγκράνα από τα 6,25 τελειώνοντας το ματς με 57,7% (15/26).

Στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +7 αλλά οι Καταλανοί έτρεξαν ένα 14-0 σερί για να «σφραγίσουν» τη νίκη και να παραμείνουν αήττητοι στη διοργάνωση.

Το ματς

Κάπως αγχωμένοι μπήκαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στην πρώτη περίοδο και βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω με 12 πόντους (11-23). Τα διαρκή εξαιρετικά ποσοστά των μπλαουγκράνα από την γραμμή των 6,25 ήταν το στοιχείο που «πλήγωσε» περισσότερο από τα υπόλοιπα.

Η είσοδος των Μπραζντέικις και Λαρεντζάκη στο δεύτερο δεκάλεπτο σίγουρα βελτίωσε την εικόνα όχι μόνο σε άμυνα και επίθεση. Ο Λιθουανός στο πρώτο του ματς με τη φανέλα του Ολυμπιακού «έλυσε» τα χέρια του προπονητή του στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ένας από τους βασικούς παράγοντες που η διαφορά στα μισά ήταν στους 6 (34-40).

Κάλινιτς και Αμπρίνες ευστόχησαν σε όλες τις προσπάθειες που πήραν από το τρίποντο (5/5) και σημειώθηκαν στο μπλοκάκι του Έλληνα τεχνικού.

Η αρχή του δευτέρου μέρους δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου. Με εξαιρετικό ρυθμό στην άμυνα και τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (54-50). Ωστόσο ο Λαπροβίτολα αναπλήρωσε την κακή απόδοση του Κάλινιτς στην επίθεση και παρέα με τον Αμπρίνες ήταν αυτοί που «σκότωσαν« την κάθε προσπάθεια των «ερυθρόλευκων».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν βρέθηκαν μπροστά με +7 αλλά οι μπλαουγκράνα έτρεξαν ένα 14-0 σερί που τους έδωσε το διπλό μέσα στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 14 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Κάναν 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 κλεψίματα), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1/7 τρίποντα), Φαλ 4, Παπανικολάου 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπραζντέικις 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Μπαρτσελόνα: Ντα Σίλβα 7 (3/4 δίποντα), Βέσελι 8 (3/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπριθουέλα, Κάλινιτς 8 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σατοράνσκι 5 (1), Ερνανγκόμεθ (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 17 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπρίνες 16 (5/7 δίποντα), Πάρκερ 3 (1), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Πάρα 3 (1)