Τρίτη χειρότερη επιθετική επίδοση στην Euroleague με τους 53 πόντους

Χωρίς επίθεση δεν νικάς στην Euroleague.

Με 53 πόντους στην Euroleague, σίγουρα κερδίζεις εύκολα στο ημίχρονο. Είναι απίθανο όμως να νικήσεις ολόκληρο παιχνίδι. Καθόλου παράξενο λοιπόν ότι με αυτή την παραγωγή στην επίθεση ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισαν την ήττα απόψε στο Μιλάνο (65-53).

Έβαλε ο δευτεραθλητής Ευρώπης μόλις 21 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και για ένα καλάθι δεν ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ της ιστορίας του στη διοργάνωση (συμπτωματικά πάλι με αντίπαλο τη Μιλάνο, τη σεζόν 2013-2014 χάνοντας εκείνο το ματς με 51-81). Τελικά οι 53 στο σύνολο ισοφάρισαν την τρίτη χειρότερη επίδοση του σε μια βραδιά στη Euroleague.

Το φοβερό είναι ότι σχεδόν τους μισούς (14 και 12) τους έβαλαν ο Μιλουτίνοφ με τον Γουόκαπ που για άλλο ένα βράδυ έμεινε στο παρκέ πάνω από 30΄. Έβαλαν 26 οι δυο τους και οι άλλοι εννέα συμπαίκτες τους που αγωνίστηκαν (δεν έπαιξε ο Τανούλης) έβαλαν 27!