Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 80-72: Κατάρρευση και ήττα στη Βαρκελώνη

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε σαν να μην... υπάρχει για τρεις περιόδους κόντρα στην Μπαρτσελόνα και μπορεί να «ξύπνησε» στο φινάλε, όμως δεν γλίτωσε την ήττα με σκορ 80-72.

Την τέταρτή του ήττα στη Euroleague υπέστη ο Παναθηναϊκός, που είδε την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με σκορ 80-72, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ στη Γηραιά Ήπειρο.

Για τρεις περιόδους, οι Καταλανοί έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους είκοσι πόντους, με τους Πράσινους να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και το «τριφύλλι» τους… τιμώρησε πλησιάζοντας στο σκορ, χωρίς να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 17 πόντους, έχοντας πολύτιμες βοήθειες από τον Οριόλ Πάουλι, ενώ από 10 πόντους μέτρησαν οι Νίκολα Κάλινιτς και Τόμας Σατοράνσκι. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζέριαν Γκραντ σταμάτησε στους 15 πόντους, ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι είχε 12 και ο Μάριους Γκριγκόνις 11 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται 6-3 έχοντας πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι, όμως ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 7-7. Οι Καταλανοί πήραν ξανά τα ηνία φτάνοντας στο 13-7, όμως οι Πράσινοι παρέμεναν κοντά στο σκορ χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Τζέριαν Γκραντ που σημείωσε συνεχή καλάθια. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σύνολο του Ρότζερ Γκριμάου να είναι μπροστά μόλις με έναν πόντο για το 21-20.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό, χτυπώντας κοντά στο καλάθι. Παράλληλα, ο Οριόλ Πάουλι πήρε τα πρώτα του λεπτά για φέτος με τους Καταλανούς, κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση και αποτελώντας σημείο κλειδί. Στη συνέχεια δράση ανέλαβε ο Τζαμπάρι Πάρκερ, με τη διαφορά να ξεφεύγει και να φτάνει για πρώτη φορά διψήφια επίπεδα με το 39-28. Ο Παναθηναϊκός που έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά, κυρίως από κοντά, έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους «μπλαουγκράνα» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +12 (45-33).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το σύνολο του Ρότζερ Γκριμάου συνέχισε να έχει τον έλεγχο, σκοράροντας κοντά στο καλάθι και φτάνοντας στο +19 χάρη στο 54-35. Η Μπαρτσελόνα κυριαρχούσε και στις δύο πλευερές του παρκέ, με το προβάδισμα να φτάνει στους είκοσι πόντους (61-41). Ο Τζαμπάρι Πάρκερ ανέλαβε δράση από τα μέσα της περιόδου, με τους Καταλανούς να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +24 (71-47).

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην μπορεί να ακολουθήσει τους Καταλανούς, οι οποίοι κρατούσαν τη διαφορά που είχαν χτίσει. Ο Γκριμάου επέλεξε να κάνει ροτέισον, με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να το εκμεταλλευτούν έχοντας μια πολύ καλή συνεργασία των Μπαλτσρόφσκι και Μωραΐτη, την ίδια ώρα που οι «μπλαουγκράνα» έκαναν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Ο χρόνος όμως δεν έφτανε για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που «έπεσε» τελικά με το 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72.