Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 68-76: Με την υπογραφή του Ναν

Ο Κέντρικ Ναν ήταν καθοριστικός με 17 πόντους και έδωσε σημαντική νίκη στον Παναθηναϊκό με 76-68 στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντικό διπλό, δεύτερο στην διαβολοβδομάδα με 76-68 μέσα στο Μιλάνο, με τους Ναν και Λεσόρ να κάνουν τη διαφορά.

Ο Κέντρικ Ναν με 17 πόντους, αλλά και ο άτυχος για τον Παναθηναϊκό, Ματίας Λεσόρ, που πρόλαβε να βάλει 16 πόντους, πριν αποχωρήσει από το παρκέ υποβασταζόμενος, ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο νέο διπλό των «πρασίνων», που τους φέρνει στην 4άδα της Euroleague.

Ο Ναν μίλησε στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού με 7 σερί πόντους, τη στιγμή που η Αρμάνι διεκδικούσε με αξιώσεις το ματς και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό, που τον ανεβάζει στο 9-7 στην βαθμολογία της Euroleague.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Μήτογλου να ξεκινά με τέσσερις σερί πόντους και την Αρμάνι να ξεφεύγει στο +4, με τον Μέλι (17-13). Ο Χάινς έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην Αρμάνι με 21-13, πριν Αντετοκούνμπο, Ναν, Ερνανγκόμεθ και Γκραντ κάνουν την ανατροπή με 21-22 για τον Παναθηναϊκό. Η πρώτη περίοδος έληξε με εύστοχο buzzer beater τρίποντο του Σιλντς για το 24-22.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 10-0, προηγήθηκε με 24-32, πριν τους πρώτους πόντους της Αρμάνι μετά από 4μιση λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί με πρωταγωνιστή τον Τονούτ έκαναν ένα δικό τους σερί 9-0 για να βρεθούν μπροστά με 33-32. Ο Σλούκας με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με 41-41, με τον Λεσόρ να απαντά στα καλάθια του Βόιγκντμαν.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά και στην τρίτη περίοδο με τον Γκραντ να ξεκινά «ζεστός» με 5 πόντους. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ναν να σκοράρει 5 σερί πόντους για το +3 του Παναθηναϊκού (48-51). Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +7 (48-55), πριν ένα σερί 6-0 της Αρμάνι για το 54-55. Ο Αντετοκούνμπο προσέφερε μία εντυπωσιακή φάση, με τάπα στον Τονούτ και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 54-59, πριν ολοκληρωθεί η περίοδος με βολές του Χάινς και το σκορ στο 56-59.

Το τρίποντο του Μπορτολάνι και ο Πόιθρες έφεραν μπροστά την Αρμάνι, πριν ισοφαρίσει με κάρφωμα ο Μήτογλου σε 61-61. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (61-64), ενώ ο Φλακαντόρι έφερε το παιχνίδι σε ισοπαλία (65-65). Ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενες εύστοχες βολές από Μήτογλου Λεσόρ και Ναν, αλλά και καλάθι του Αμερικανού «έφυγε» στο +6 (65-71). Σε αυτό το σημείο ο Λεσόρ τραυματίστηκε από μαρκάρισμα του Μέλι και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το ιατρικό επιτελείο του Παναθηναϊκού. Ο Ναν με τρίποντο έκανε το 68-74 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, με τον Σλούκα να κάνει το τελικό 68-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 2, Μπορτολάνι 7 (1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Τονούτ 6, Μέλι 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπαρόν 4, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 10, Χολ 3 (1/6 τρίποντα), Καρούζο, Σιλντς 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χάινς 4, Φόγκτμαντ 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2, Σλούκας 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 10 (2), Ναν 17 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 16 (7/10 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 7 (0/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μήτογλου 7 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).