«Βρέχει» τρίποντα στο Βερολίνο – Εννέα σε ένα ημίχρονο η Άλμπα, με 7 διαφορετικούς σκόρερ

Μπελάδες για τον Ολυμπιακό με την Άλμπα να σκοράρει κατά ριπάς έξω από το τρίποντο.

Μπελάδες για τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο, μιας και η Άλμπα δεν σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο να εκτελεί από τη γραμμή των τριών πόντων.

Και αν το δει κανείς με βάση τη στατιστική; Ότι οι Γερμανοί είναι μόλις στο +3 είναι μάλλον επιτυχία (43-40). Έχουν ως τα μισά του δρόμου εννέα εύστοχα τρίποντα με επτά διαφορετικούς σκόρερ και το… εξωφρενικό 56,3% (9/16).

Αυτή βεβαίως είναι η Άλμπα. Μια ομάδα που τρέχει και σουτάρει. Που δεν έχει πρόβλημα να επιτεθεί έπειτα από μια πάσα ή και από… καμία. Άρα δεν αποτελεί έκπληξη ο… τρόπος.
Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός έχει 4/14 με τα δύο τελευταία στο φινάλε μαζεμένε από Λαρεντζάκη και Γκος στο διάστημα που… μάζεψε τη διαφορά.

Ποσοστό στο… μισό από τους Γερμανούς και με το ζόρι 28,6%. Τον κρατά στο παιχνίδι η ισχύς στα ριμπάουντ (18) και οι ασίστ (13). Όσο όμως επιτρέπει να συνεχίζεται ένα παιχνίδι έξω από τη γραμμή τριών πόντων το οποίο μάλιστα το ακολουθεί και ο ίδιος στην επίθεση, τότε οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του.

Η Άλμπα πέτυχε 25 πόντους στην πρώτη περίοδο και κάποια στιγμή προηγήθηκε ως και +11 (36-25)