Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75-73: «Αυτοκτονία» στη Βασκωνία

Η Μπασκόνια επέστρεψε από το -17, ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ σκόραρε με 0,6" για το τέλος και ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στην Βασκωνία χάνοντας με σκορ 75-73.

Ο Παναθηναϊκός έλεγχε το παιχνίδι για περίπου 4ο λεπτά, βρέθηκε στο +17 και είχε τη νίκη στα χέρια του, όμως ένα νεκρό διάστημα στο φινάλε, μια επική ανατροπή της Μπασκόνια και το καλάθι του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ με 0,6″ στο ρολόι, οι Βάσκοι πήραν μια τεράστια νίκη με σκορ 75-73 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπεσε έτσι στο 10-8 παραμένοντας όμως στην πρώτη εξάδα, με το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να ανεβαίνει στο επίσης στο 10-8 σε μια τρελή ισοβαθμία επτά ομάδων. Μάλιστα αυτή ήταν και η 18η συνεχόμενη ήττα των Πρασίνων σε ισπανικό έδαφος.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τσίμα Μονέκε με 20 πόντους, έχοντα τις πολύτιμες βοήθειες των Μάτ Κοστέλο, Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ και Τάντας Σεντεκέρσκις που είχαν 11, 10 και 10 αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Κέντρικ Ναν σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ από 11 μέτρησαν οι Κώστας Σλούκας και Μάριους Γκριγκόνις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγάζουν σκληράδα στην άμυνά τους και να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο να κάνειτ επιβάλλει τον ρυθμό του. Το χαμηλό σκορ στα πρώτα έξι λεπτά ήταν ενδεικτικό με το 7-7. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές και την Μπασκόνια να είναι εκείνη που πήρε μέχρι εκείνη στην στιγμή τη μεγαλύτερη διαφορά, με το 13-9. Ο Ναν όμως μείωσε στον πόντο για τον Παναθηναϊκό και έτσι το 13-12 υπέρ των Βάσκων ήταν το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με το προβάδισμα να αλλάζει ξανά χέρια, ωστόσο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν εκείνη που βρέθηκε στο +5 (22-17) για πρώτη φορά στο 13′. Η απάντηση όμως του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακή με ένα σερί 11-0 μπόρεσε να πάει στο +6 με το 28-22. Οι Πράσινοι δεν σταμάτησαν εκεί και με πρωταγωνιστές τους Ναν και Γκραντ βρέθηκε στο +9 (33-24) στο 18′. Το ημίχρονο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για το σύνολο του Εργκίν Αταμάν με το προβάδισμα να είναι σε διψήφια επίπεδα χάρη στο 37-26.

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και τη μία κακή επιλογή μετά την άλλη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παναθηναϊκός, αφού στο 25′ έφτασε τη διαφορά στο +17 (48-31). Και εκεί που οι Βάσκοι έμοιαζαν χαμένοι ξαφνικά μετά το τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς, το μομέντουμ άλλαξε, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 12-0 μειώνοντας έτσι στο 48-43 στο 28′. Η Μπασκόνια συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και έτσι το «τριφύλλι» έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μόνο στο +3 (53-50).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Μπασκόνια βρέθηκε στο -1 (53-52), όμως ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού με πρωταγωνιστές τους Ναν και Σλούκα έφεραν τους Πράσινους στο +9 (61-52) στο 32′. Κάπου εκεί ξεκίνησε και η τελευταία αντεπίθεση των Βάσκων. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 70-70, με το «τριφύλλι» να προηγείται 73-70. Ένα τρίποντο όμως του Μονέκε έφερε ξανά το ματς στα ίσα (73-73). Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ με 0,6″ στο ρολόι σκόραρε από μέση απόσταση για το 75-73. Ο Μήτογλου δεν μπόρεσε να βρει στόχο στο τέλος και έτσι το παιχνίδι πήγε στους Βάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73.