Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-72: Οδοστρωτήρας Μιλουτίνοφ και… Ολυμπιακός ξανά

Ο Σέρβος σέντερ σάρωσε με 20 πόντους και 20 ριμπάουντ (!!!), ο Ολυμπιακός έκανε ματσάρα ξανά και επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Μακάμπι. Τρομερός και ο Κάνααν με 20 πόντους

Ολυμπιακός… ξανά! Μετά τις δύο ήττες στην Ισπανία την προηγούμενη εβδομάδα οι Ερυθρόλευκοι πήραν μια εύκολη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μιλουτίνοφ, Κάνααν και Πίτερς. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε και δεύτερη φετινή νίκη επί των Ισραηλινών και είναι από πάνω σε πιθανή ισοβαθμία. Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφει το βλέμμα του στο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Δευτέρα (22/1).

Δυνατό ξεκίνημα και +8 με «καυτό» Πίτερς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ έχοντας «καυτούς» τους συνήθεις ύποπτους. Ο Πίτερς με 6 πόντους έβαλε μπροστά τους Ερυθρόλευκους, με τον Κάνααν να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 12-4. Ο Όντεν Κάτας ζήτησε τάιμ άουτ για να κόψει την φόρα των γηπεδούχων, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο τρίποντα του Κάνααν διεύρυναν το προβάδισμά τους στου 10 πόντους (20-10). Στην συνέχεια οι Ισραηλινοί ήταν πιο προσεκτικοί στην άμυνα και με δύο εύστοχα τρίποντα του Ντιμπαρτολομέο μείωσαν την διαφορά στους 8 πόντους, κάνοντας το 26-18 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισοφάρισε η Μακάμπι, αλλά ο Ολυμπιακός είχε Μιλουτίνοφ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παρκέ στο δεύτερο μέρος και άρχισαν να «ροκανίζουν» την διαφορά. Η ομάδα του Όντεν Κάτας, μάλιστα ισοφάρισε με τρίποντο του Μπόλντγουιν (28-28). Στην συνέχεια όμως ο Μιλουτίνοφ πήρε… το όπλο του με τον Σέρβο σέντερ να κάνει double-double από το ημίχρονο. Ο «Μίλου» βοήθησε στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας 4 πόντους, ωστόσο με τα ριμπάουντ που πήρε σε άμυνα και επίθεση κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, ο οποίος μετά την ισοφάριση έγινε πιο σκληρός στην άμυνα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε προβάδισμα 6 πόντων και πήγε στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ με 42-36.

Τρία τρίποντα και στο +16 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός ήταν ζεστός πίσω από την γραμμή των 6 και 75μ, και με τρία τρίποντα από τους Πίτερς, Κάνααν και Γουόκαπ εκτόξευσε την διαφορά στους 16 πόντους (54-38). Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι πολύ καλοί στην επίθεση αφού στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν συνολικά 27 πόντους. Η Μακάμπι έδειξε σημάδια ζωής με τα καλάθια των Σόρκιν και Μπόλντγουιν ωστόσο δεν μπόρεσε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (69-57).

Κάνααν για το +21, επιθετική παράσταση και επιστροφή στις νίκες

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κάνααν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 21 πόντων (78-57) τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν συνέχεια μπροστά σκορ και πήραν, όπως αποδείχτηκε, μια εύκολη νίκη προσφέροντας θέαμα στο κοινό τους. Ο Μιλουτίνοφ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο οποίος έπαιξε και για τον τραυματία Φαλ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κάνααν με 20 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2/7 σουτ, 2 ασίστ), Πίτερς 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 5 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 20 (8/13 δίποντα, 4/5 βολές, 20 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ 3 (1/4 σουτ), Μπάλντουιν 18 (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαγέρ, Νίμπο 3 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόλσον 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ)