Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 101-87: All… Wright με καυτό Κάνααν και κατοστάρα

Ο Ολυμπιακός νίκησε Άλμπα και προβλήματα με τον Ράιτ να κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο και τον Κάνααν να «οργιάζει»

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, όμως έχοντας τον Κάνααν σε εξαιρετική βραδιά (31 πόντους) και τον Ράιτ να κάνει ένα ελπιδοφόρο ντεμπούτο (15 πόντους) επέστρεψε στις νίκες πετυχαίνοντας… κατοστάρα. Πλέον οι Ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 13-11 και ξεκινάνε την προετοιμασία τους για την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Μπάγερν την επόμενη αγωνιστική.

H μαχητική Άλμπα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε από την αρχή τον Μόιζες Ράιτ στην σύνθεσή του, ξεκίνησε νωχελικά το ματς με την Άλμπα να βάζει δύσκολα στους Ερυθρόλευκους. Οι γηπεδούχοι πήραν αρχικά προβάδισμα με 12-5, με τον Κάνααν να πετυχαίνει 8 πόντους από αυτούς, ωστόσο η γερμανική ομάδα έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι της και με την καλή της άμυνα δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ. Η Άλμπα ισοφάρισε σε 17-17 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με το τρίποντο του Σνάιντερ, με τον Πίτερς να απαντάει και να κάνει το 20-17 στην εκπνοή του χρόνου.

Προηγήθηκε με 7 ο Ολυμπιακός, απάντησε η Άλμπα και +3 στο ημίχρονο για τους Γερμανούς

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε μέχρι και 7 πόντους (38-31), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιθετικό σερί (11-4) και με τα καλάθια τον Μάτισεκ, Σπανιόλο και Στέρλινγκ ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά στο σκορ (40-41). Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να απαντήσουν σε αυτό τα σερί της Άλμπα. Η γερμανική ομάδα σκόραρε με τον Τζάστιν στην εκπνοή του χρόνου κι έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο ημίχρονο (45-48).

Το γύρισε με τον Κάνααν

Η Άλμπα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (45-50) αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να κάνει μια μικρή ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους Ερυθρόλευκους να παίξουν όπως θα ήθελαν στην επίθεση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση με δύο τρίποντα από τον Κάνααν και ένα από τον Μπραζντέικις ,πέρασαν μπροστά (63-55) και μετέτρεψαν την συνέχεια της αναμέτρησης σε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Άλμπα ξέμεινε από δυνάμεις. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μόισες Ράιτ με καλάθι και φάουλ λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου κάνοντας το 78-61.

Σκορ και θέαμα στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς τον Αϊζέια Κάνααν έφτασε την διαφορά στους 25 πόντους (88-63) κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στην συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν πιο απελευθερωμένα παρουσιάζοντας θέαμα στο παρκέ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έσπασε την… κατοστάρα κι πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη δεδομένων και των προβλημάτων. Πλέον η προσοχή όλων στους Πρωταθλητές Ελλάδας στρέφεται στην πολύ σημαντική αναμέτρηση με την Μπάγερν στο Μόναχο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 14 (7/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Κάναν 31 (2/2 δίποντα, 9/14 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (2), Μήτρου-Λονγκ (0/3 τρίποντα), Παπανικολάου 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραζντέικις 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίκμα 5 (2/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρόσιντα 9 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σπανιόλο 8 (1/5 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουέτζελ 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου, Μάτισεκ 12 (4/4 τρίποντα), Σνάιντερ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 6 (1), Χέρμανσον 8 (2), Νίκιτς, Κουμάτζι 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)