Μπάγερν – Ολυμπιακός 72-76: Ολυμπιακάρα από «ατσάλι» πέρασε από το Μόναχο

Σε ένα ματς... θρίλερ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα υπερπολύτιμο διπλό στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με σκορ 76-72.

Ένα υπερπολύτιμο διπλό στο Μόναχο πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε της Μπάγερν με σκορ 76-72, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague, κάνοντας έτσι το 2/2 στην προτελευταία «διαβολοβδομάδα» της σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από την αρχή μέχρι το τέλος, έχοντας 16 αλλαγές στο προβάδισμα, με τα τελευταία λεπτά να είναι… θρίλερ. Όμως οι Πειραιώτες βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, φτάνοντας σε μια πολύ μεγάλη νίκη ενόψει της συνέχειας. Στο 14-11 ανέβηκαν οι Ερυθρόλευκοι, στο 10-15 έπεσαν οι Βαυαροί.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμας Γουόκαπ που μέτρησε 16 πόντους και 8 ασίστ, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Φιλίπ Πετρούσεφ και Ίγκνας Μπραζντέικις με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, οι Σερτζ Ιμπάκα και Σιλβέν Φρανσίσκο είχαν από 18 πόντους έκαστος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και να μην παίρνουν τις καλύτερες επιλογές επιθετικά. Η Μπάγερν πάντως ήταν εκείνη που βρήκε πρώτη ρυθμό, τρέχοντας ένα επιμέρους 7-3 με πρωταγωνιστή τον Ιμπάκα, όμως ένα 4-0 σερί του Ολυμπιακού έφερε το ματς στο 7-7 στο 5′. Από εκεί ο Μπραζντέικις ανέλαβε… δράση με συνεχόμενα καλάθια και φάουλ, με τους Ερυθρόλευκους να τρέχουν ένα επιμέρους 6-2 για να βρεθούν στο 13-9. Οι Βαυαροί πέρασαν με τη σειρά τους μπροστά χάρη στο 14-13 όμως οι Πειραιώτες ήταν εκείνοι που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 με το 18-14.

Στη εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Χάρις ήταν εξαιρετικός για τους Γερμανούς, παίρνοντας επιθετικά στις πλάτες του στο σύνολο του Πάμπλο Λάσο που προηγήθηκε με 20-19. Στη συνέχεια ακολούθησαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Μπάγερν βρέθηκε στο 27-26, όμως ένα σερί 5-0 του Παπανικολάου έδωσε το +4 στον Ολυμπιακό με το 31-27. Ένα επιμέρους 11-4 των Βαυαρών όμως τους έστειλε στο +3 χάρη στο 38-35, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου είχε τον Ιμπάκα να είναι ασταμάτητος και να σκοράρει με σχετική άνεση, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να βρεθούν στο +7 (44-37) στο 23′. Ο Ολυμπιακός όμως είχε απάντηση και με ένα 4-0 μείωσε σε 44-41 στο 25′. Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον Γουόκαπ και κάνοντας ένα επιμέρους 7-3 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 48-47. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 με το 54-51.

Ο Ολυμπιακός άρχισε δυναμικά την τελευταία περίοδο φτάνοντας για πρώτη φορά στο +9 (60-51) με οδηγό τον τρομερό Γουόκαπ. Η απάντηση της Μπάγερν ήταν άμεση με τον Ιμπάκα οδηγό, τρέχοντας ένα σερί 8-0 για να μειώσει σε 60-59. Έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με αμφότερες τις ομάδες να βάζουν μεγάλα μακρινά σουτ με τους Ερυθρόλευκους να είναι στο 68-65 στο 36′. Το ματς συνέχιζε να είναι κλειστό, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι στο +3 (70-67) στο 38′. Στις τελευταίες φάσεις οι Πειριαώτες ήταν πολύ ψύχραιμοι, βρήκαν πόντους με βολές από τους Πετρούσεφ και Λαρεντζάκη, φτάνοντας έτσι στο τελικό 76-72 και το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76