Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 70-76

Έκοψε την φόρα των Σέρβων η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία απέδρασε από το Βελιγράδι έχοντας για κορυφαίο τον Λούκας Λεκαβίτσιους. Χαμηλή πτήση ο Λορένζο Μπράουν για τους γηπεδούχους

Τι ματς και αυτό. Μπορεί η ποιότητά του να μην ήταν αυτή των προηγούμενων αναμετρήσεων, όμως η Ζαλγκίρις απέδρασε από το Βελιγράδι με 76-70 του Ερυθρού Αστέρα, βάζοντας τέλος την τρελή διαδρομή του συγκροτήματος του Ντράγκαν Σάκοτα και παίρνοντας μία νίκη που την ανασύρει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για τους νικητές ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους και ο Ζακ ΛεΝτέι με 10 πόντους, με τον Λορένζο Μπράουν για τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 14 πόντους, όντας πάντως κακός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Σχετικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, η Ζαλγκίρις από νωρίς έκανε αισθητή την παρουσία της και προσπέρασε με 7 πόντους (4-11 )του 5ου λεπτού  με το ημίχρονο πάντως να βρίσκει αμφότερες ισόπαλες και το σκορ στο 38-38 σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί για το 45-38 την ώρα που η  Ζαλγκίρις απάντησε με ένα δικό της 12-2 επιμέρους για το 47-50, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 53-57.  Οι πέντε σερί πόντοι του Χέιζ, στην αρχή της περιόδου έστειλε τους Λιθουανούς στο +9 (53-62 στο 32’), με την Ζαλγκίρις να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα στο φινάλε, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη που την φέρνει στο 6-13, ρίχνοντας τον Αστέρα στο 9-10.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 53-57, 70-76