Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 70-76

Έκοψε την φόρα των Σέρβων η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία απέδρασε από το Βελιγράδι έχοντας για κορυφαίο τον Λούκας Λεκαβίτσιους. Χαμηλή πτήση ο Λορένζο Μπράουν για τους γηπεδούχους

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 70-76 | to10.gr

Τι ματς και αυτό. Μπορεί η ποιότητά του να μην ήταν αυτή των προηγούμενων αναμετρήσεων, όμως η Ζαλγκίρις απέδρασε από το Βελιγράδι με 76-70 του Ερυθρού Αστέρα, βάζοντας τέλος την τρελή διαδρομή του συγκροτήματος του Ντράγκαν Σάκοτα και παίρνοντας μία νίκη που την ανασύρει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για τους νικητές ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους και ο Ζακ ΛεΝτέι με 10 πόντους, με τον Λορένζο Μπράουν για τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 14 πόντους, όντας πάντως κακός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Ο Ιωάννης Καλπαζίδης, ο Ιβάν Σαββίδης, οι εταιρείες που συνδέονται και μια ωραία ιστορία... Ένα άκρως διαφωτιστικό κείμενο

Σχετικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, η Ζαλγκίρις από νωρίς έκανε αισθητή την παρουσία της και προσπέρασε με 7 πόντους (4-11 )του 5ου λεπτού  με το ημίχρονο πάντως να βρίσκει αμφότερες ισόπαλες και το σκορ στο 38-38 σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί για το 45-38 την ώρα που η  Ζαλγκίρις απάντησε με ένα δικό της 12-2 επιμέρους για το 47-50, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 53-57.  Οι πέντε σερί πόντοι του Χέιζ, στην αρχή της περιόδου έστειλε τους Λιθουανούς στο +9 (53-62 στο 32’), με την Ζαλγκίρις να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα στο φινάλε, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη που την φέρνει στο 6-13, ρίχνοντας τον Αστέρα στο 9-10.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 53-57, 70-76