Με ασίστ του Πέλκα η Μπασακσεχίρ γλίτωσε την ήττα από την Μπεσίκτας (vid)

Ο Δημήτρης Πέλκας έβγαλε ασίστ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και η Μπασακσεχίρ ισοφάρισε την Μπεσίκτας στην αναμέτρηση της 31ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος

Η Μπασάκσεχιρ απέφυγε την εντός έδρας ήττα στο γειτονικό ντέρμπι με την Μπεσίκτας χάρη στον Δημήτρη Πέλκα, που έβγαλε ασίστ στο 1-1 για την 31η αγωνιστική της Süper Lig.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ομάρ Κόλεϊ στο 16′ και όσο οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν την απάντηση, ο Τσαγκντάς Ατάν έριξε στη μάχη τον διεθνή Έλληνα μεσοεπιθετικό.

Στο 90+5′, ο 30χρονος άσος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της περιοχής και ο Εμιρχάν Ιλκχάν έπιασε την κεφαλιά για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Πέλκας σέρβιρε για δεύτερο σερί παιχνίδι γκολ σε συμπαίκτη του, έχοντας πάρει φόρα έπειτα από τον τραυματισμό του και την επιστοφή στη δράση.