Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Πότε; Ποτέ ξανά

Χάρη σε ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε για ακόμα μία φορά τον Παναθηναϊκό με 81-65, πέτυχε την 11η συνεχόμενη νίκη του απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο και «πέταξε» για τον τελικό του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός γύρισε τον διακόπτη στο δεύτερο ημίχρονο και «πάτησε» τον Παναθηναϊκό με 81-65 , παίρνοντας το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου θα διεκδικήσει την κούπα απέναντι στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη. Μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου με 15 πόντους και 5/5 τρίποντα στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο. Κορυφαίος ξανά ο Βεζένκοφ με 22π., καθοριστικός ο Κάνααν που «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό με τρία σερί τρίποντα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός με επιθετικό ρεσιτάλ και αμυντικό σεμινάριο στο τρίτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόνο 10 πόντους και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα του ημιτελικού υπέρ του. Στο 11-0 πλέον το σερί της ομάδας του Μπαρτζώκα απέναντι στον Παναθηναϊκό, που αύριο θα διεκδικήσει το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο.

Τον πρώτο λόγο οι άμυνες

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον ημιτελικό σκοράροντας από ένα τρίποντο, με Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» και Λι οι «πράσινοι» για το αρχικό 3-3, ωστόσο από το ξεκίνημα ήταν εμφανές πως ο κύριος στόχος και των δύο ήταν η συγκέντρωση στην άμυνα. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +4 (10-14) με καλάθι του Γουόλτερς, για να απαντήσει ο Βεζένκοφ με 8 σερί προσωπικούς πόντους, για το 18-14. Ο Παπαγιάννης μείωσε στον πόντο με τρίποντο για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τον Φαλ να σκοράρει για το 22-19.

Συνεχίστηκε το ντέρμπι

Ο Λι έφερε το ματς στα ίσα στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου με τρίποντο. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός, με εξαίρεση τον Λαρεντζάκη, είχε χαμηλά ποσοστά στο τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να προηγηθεί με 4 (29-33), αλλά τον Σλούκα να μειώνει ξανά σε 32-33 με τρίποντο. Ο Λαρεντζάκης με το 2ο δικό του εύστοχο έβαλε τους Πειραιώτες μπροστά με 35-33, αλλά ο τυπικά φιλοξενούμενος Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0, ο ΜακΚίσικ έκανε Airball στην τελευταία επίθεση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 35-40.

«Κόκκινη καταιγίδα»

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν έμοιαζε σε τίποτα με το ματς που προηγήθηκε. Ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά του στο τρίποντο και με μπροστάρη, αρχικά τον Κάνααν που πέτυχε 11 πόντους και τον Παπανικολάου 6, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 17-0 και ουσιαστικά γύρισαν εντελώς το σενάριο του παιχνιδιού κι έδειξαν πως δεν θα επιτρέψουν στον αντίπαλό τους να ξαναμπεί στο ματς. Ενδεικτικό της εικόνας του τρίτου δεκαλέπτου εκτός από το σερί, το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόλις 10 πόντους, με 5 εύστοχες βολές. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 14 πόντους (64-50) και να έχει βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.

«Πάρτι» πρόκρισης και τώρα Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του στην τελευταία περίοδο και δεν άφησε τους «πράσινους» να ελπίσουν σε ανατροπή, παρά το γεγονός ότι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια στα μέσα της περιόδου. Μείωσαν στους 11 (68-57) στο 32′, ωστόσο ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 15 (75-60). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81-65 και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμα μία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό φτάνοντας το σερί του στο εντυπωσιακό 11-0.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στον αυριανό τελικό εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με φόντο την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).