All Star Game : Νίκη για την Team Lebron με Γιάνναρο MVP (vid)

Το… άχαστο παιχνίδι του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 16/16 σουτ και τα τρίποντα του Λίλαρντ στο τέλος, έδωσαν τη νίκη (170-150) στην ομάδα του ΛεΜπρόν απέναντι σε εκείνη του Ντουράντ στο φετινό All Star Game.

Στην Ατλάντα και κάτω από πρωτόγνωρες συνθήκες, λόγω πανδημίας, πραγματοποιήθηκε το φετινό All Star Game του NBA με την ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς, την Team Lebron, να επικρατεί κατά κράτος της ομάδας του Κέβιν Ντουράντ, της Team Durant, με το τελικό σκορ να είναι 170-150. Όσο για τον MVP του All Star Game, αυτός αναδείχθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Με τον Γιάννη να μπαίνει στο ματς με 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο) η Team Lebron έδειξε περισσότερη διάθεση για τη νίκη, την ώρα που ο Ζάιον Γουίλιαμσον αστοχούσε σε διαδοχικά καρφώματα αλλά ο Καϊρί Ίρβινγκ κρατούσε κοντά την Team Durant μέχρι το πρώτο timeout (20-23 στο 6′). Το 39-40 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των 11 τριπόντων των δύο ομάδων σε 38 εκτελεσμένα σουτ από την περιφέρεια, την ώρα που μαζί μετρούσαν 23/31 δίποντα. Κάρι και Λίλαρντ έβαλαν τα τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, ο Γιάννης καθάριζε τα ριμπάουντ και κάρφωνε, Στεφ και Ντάμε ήταν ασταμάτητοι από την περιφέρεια και το 41-60 της δεύτερης περιόδου (80-100 σκορ ημιχρόνου) μπορούσε να εξηγηθεί από τις επιδόσεις του Γιάννη (24 πόντοι από 9/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα), του Κάρι (22 πόντοι από 6/8 τρίποντα) και τους 16 του Λίλαρντ (4/7 τρίποντα).

Με τον Γιάννη να φτάνει τους 35 πόντους από 16/16 σουτ (13/13 δίποντα, 3/3 τρίποντα) η Team Lebron δεν άφησε την Team Durant να ξεφύγει στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε στο 28-28 σε επτά λεπτά και πήρε και αυτή την περίοδο με σκορ 46-45 για να ανεβάσει το προβάδισμά της στους 21 πόντους (146-125) και να χρειάζεται 24 πόντους για τη νίκη την ώρα που οι αντίπαλοι του Αντετοκούνμπο έψαχναν 45. Με τον Greek Freak στον πάγκο ο Πολ Τζορτζ έκανε σπουδαία δουλειά για το 132-156, ο Τζέιμς Χάρντεν δεν έβρισκε απαντήσεις και η ομάδα του ΛεΜπρόν (που δεν έπαιξε στο β’ μέρος) έφτασε με άνεση στη νίκη χάρη στο απίθανο show του MVP Αντετοκούνμπο και το κατά ριπάς σκοράρισμα των Κάρι – Λίλαρντ (πολύ) πίσω από τα 7μ.25.

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε, ακόμα ένα, σπουδαίο επίτευγμα. Είχε 13/13 δίποντα, 3/3 τρίποντα, ποσοστό ευστοχίας 100%, ποσοστό ρεκόρ στην ιστορία του NBA All Star Game. Ο Γιάννης γέμισε τη στατιστική του με 35 πόντους από 13/13 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ, για να κερδίσει δίκαια το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

Κάρι (28 πόντοι από 2/3 δίποντα, 8/16 τρίποντα) και Λίλαρντ (32 πόντοι από 3/4 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 2/2 βολές και το σουτ από το κέντρο που έληξε τον αγώνα για το 170-150) ήταν επίσης σπουδαίοι για τους νικητές, την ώρα που από την Team Durant ξεχώρισαν ο Μπράντλι Μπιλ (26 πόντοι από 4/4 δίποντα και 6/12 τρίποντα), ο Καϊρί Ίρβινγκ (24 πόντοι από 8/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ και 12 ασίστ) και ο Τζέιμς Χάρντεν (21 πόντοι από 7/13 τρίποντα).

ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 39-40, 41-60 (80-100), 46-45 (125-146), 150-170

TEAM DURANT (Ντοκ Ρίβερς): Λέοναρντ 8 (2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τέιτουμ 21 (3/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Γουίλιαμσον 10 (5/9 δίποντα), Μπιλ 26 (4/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα), Ίρβινγκ 24 (8/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΛαΒίν 13 (2), Βούτσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάρντεν 21 (7/13 τρίποντα), Ραντλ 4, Μίτσελ 15 (3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνλεϊ 3 (1)

TEAM LEBRON (Κουίν Σνάιντερ): Τζέιμς 4 (2/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 35 (13/13 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόκιτς 6 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόντσιτς 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Κάρι 28 (8/16 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λίλαρντ 32 (8/16 τρίποντα), Πολ 6 (8 ριμπάουντ, 16 ασίστ), Γκομπέρ 10 (7 ριμπάουντ), Μπράουν 22 (5/7 τρίποντα), Τζορτζ 17 (5/7 τρίποντα), Σαμπόνις 2