Χοκς – Σίξερς 103-100

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, οι Χοκς έφτασαν σε μεγάλη νίκη με 103-100 επί των Σίξερς και έκαναν το 2-2 στη σειρά.

Μεγάλο ματς από τους Χοκς και στο 2-2 η σειρά των ημιτελικών της Ανατολής με τους Σίξερς. Τα «Γεράκια» βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά με αντεπίθεση στο δεύτερο, επικράτησαν με 103-100 και μπήκαν γερά στο κόλπο της πρόκρισης.

Για τους νικητές ο Γιανγκ είχε 25 πόντους και 18 ασίστ με τον Μπογκντάνοβιτς να ακολουθεί με 22 πόντους ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Κόλινς και Καπέλα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ο πρώτος και 12 πόντους και 13 ριμπάουντ ο δεύτερος. Για τους Σίξερς ο Χάρις είχε 20 πόντους, ο Εμπίιντ σταμάτησε στους 17 με 21 ριμπάουντ ενώ ο 17 πόντους και ο Κάρι.

Οι Σίξερς προηγήθηκαν με +13 (49-62) στο ημίχρονο και φάνηκε να ελέγχουν το ματς το οποίο έγινε ντέρμπι ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο με την Ατλάντα να φτάνει τελικά στη μεγάλη νίκη και την ισοφάριση αφού ο Κάρι αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη για να στείλει το παιχνίδι σε παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-28, 49-62, 80-82, 103-100.