Σίξερς – Χοκς 106-109

Παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο μέχρι και με 26 πόντους διαφορά, οι Ατλάντα Χοκς έφυγαν με τη νίκη (109-106) από τη Φιλαντέλφεια και έκαναν το 3-2 απέναντι στους Σίξερς στους ημιτελικούς της Ανατολής.

Χοκς από ατσάλι! Τι και αν βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 26 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Τι και αν έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -22 Με μεγάλο πρωταγωνιστή για ακόμη μία φορά τον Τρέι Γιάνγκ που τελείωσε το παιχνίδι με 39 πόντους, οι Ατλάντα Χοκς κατάφεραν να φέρουν τα πάνω-κάτω και επικράτησαν με 109-106 των Σίξερς μέσα στη Φιλαντέλφεια κάνοντας έτσι το 3-2 στους ημιτελικούς της Ανατολής.

Οι Σίξερς μπήκαν πολύ καλύτερα, καθώς είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Εμπίντ, παίρνοντας έτσι κεφάλι και προβάδισμα στο +14 στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Στο δεύτερο κατάφεραν να ανεβάσουν και άλλο τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +22, βάζοντας έτσι γερές βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ήταν εντελώς διαφορετική. Στην τρίτη περίοδο, οι Χοκς ανέβασαν την απόδοση ωστόσο μείωσαν μόλις στους 18 πόντους, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με λιγοστές ελπίδες.

Εκεί ωστόσο έγινε το… έλα να δεις! Η ομάδα της Ατλάντα άρχισε να χτίζει συνεχώς διάφορα μικρά σερί των οχτώ πόντων, μειώνοντας έτσι αισθητά τη διαφορά. Κάποια στιγμή ωστόσο, οι Χοκς έκαναν σερί 15-0, με τον Τρέι Γιάνγκ να σκοράρει τους 12 πόντους, φέρνοντας έτσι «τούμπα» το παιχνίδι, το οποίο έληξε με 109-106 υπέρ τους!

Τα δωδεκάλεπτα: 38-24, 24-16, 25-29, 19-40