Μπακς – Χοκς 125-91: Οι Μπακς αγρίεψαν και διέλυσαν τους Χοκς (vid)

Οι Μπακς μετά την ήττα στο πρώτο ματς στο Μιλγουόκι από τους Χοκς, έβγαλαν αντίδραση και έκαναν φύλλο και φτερό την Ατλάντα διασύροντας την με 125-91. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μετά το break στο πρώτο ματς στο Μιλγουόκι, οι Μπακς ήταν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους Ατλάντα Χοκς να φύγουν με 0-2 και με εντυπωσιακή αντίδραση και ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, διέλυσαν τα γεράκια με 125-91 ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο, σκόραρε 25 πόντους (11/15 δίποντα, 3/4 βολές) σε 29 λεπτά συμμετοχής και γέμισε τη στατιστική του με εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα. Ο Χόλιντεϊ ήταν για δεύτερο σερί ματς καταπληκτικός (22 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 32 λεπτά), ο Μίντλετον πλησίασε το triple-double (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 28 λεπτά) κι ο Μπρουκ Λόπεζ γέμισε τη στατιστική του (16 πόντοι σε 23 λεπτά, 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 κλεψίματα).

Δύο βράδια μετά τους 48 πόντους που πέτυχε, στον πρώτο τελικό της καριέρας του, ο Γιανγκ ήταν κάκιστος για τους Χοκς, έχοντας 15 πόντους (5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/3 βολές), 3 ασίστ, 9 λάθη σε 28:15. Κανείς, από την ομάδα της Ατλάντα, δεν ξεχώρισε, με τον Κλιντ Καπέλα να μένει στους 2 πόντους. Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Καμ Ρέντις που δεν είχε πατήσει παρκέ από τα τέλη του περασμένου Φεβρουαρίου.

Όσον αφορά το ματς, οι Μπακς πραγματοποίησαν ίσως την πιο πειστική τους εμφάνιση στα φετινά Playoffs μετά την ήττα στο πρώτο ματς, αφού καθάρισαν το ματς από το πρώτο μέρος όπου και πήγαν στα αποδυτήρια με +32 (77-45), με το δεύτερο μέρος να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην Ατλάντα για το Game 3 (ξημερώματα Δευτέρας στις 03:30) και το Game 4 (ξημερώματα Τετάρτης στις 03:30), πριν επιστρέψει στο Μιλγουόκι για το Game 5 (ξημερώματα Παρασκευής στις 03:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 34-28, 77-45, 103-63, 125-91

Μπακς: Τάκερ 1 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (11/15 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεζ 16 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 κλεψίματα), Μίντλετον 15 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόλιντεϊ 22 (6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόνατον 9 (3/3 τρίποντα), Φορμπς 8 (2), Πόρτις 8 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Τιγκ 7 (3/4 δίποντα), Νουόρα 3, Μπράιαντ 2, Ντιακίτε 5 (1), Μέριλ 2, Τζάκσον

Χοκς: Χέρτερ 8 (2), Κόλινς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καπέλα 2 (8 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 8 (2), Γιανγκ 15 (5/8 δίποντα ,1/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 λάθη), Χιλ 1, Γουίλιαμς 5 (1), Γκαλινάρι 12 (1), Οκόνγκου 4, Ρέντις 11 (1), Νάιτ, Νταν 6, Σνελ 2, Μέις 2, Φερνάντο 4