Σανς – Μπακς 118-105: Σούπερ Πολ στην επιστροφή του Γιάννη και προβάδισμα οι Σανς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Πολ, οι Φοίνιξ Σανς επικράτησαν των Μιλγουόκι Μπακς με 118-105 στην επιστροφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών του NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατάφερε να επιστρέψει, ωστόσο ο Κρις Πολ ήταν σε μεγάλη βραδιά. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον βετεράνο γκαρντ που είχε 32 πόντους, 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ, οι Φοίνιξ Σανς επικράτησαν με 118-105 των Μιλγουόκι Μπακς και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών του NBA.

Από κοντά και ο εκπληκτικός για ακόμη μία φορά, Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος είχε 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τρομερός στην επιστροφή του ο Γιάννης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Μπούκερ ήταν αυτός που ανέλαβε στην πρώτη περίοδο για τους «Ήλιους» σημειώνοντας 12 πόντους. Ο Greek Freak άρχισε να βρίσκει τα πατήματα του σιγά-σιγά και σκόραρε τους πρώτους του πόντους πριν φτάσει στους 8.

Ο Πολ πάτησε το γκάζι και στη δεύτερη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο (57-49).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και για πρώτη φορά ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (65-52). Ο Κρις Πολ ήταν σε μεγάλη βραδιά και με σουτ τριών πόντων έφτασε τη διαφορά στο +16!

Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά, ωστόσο οι Σανς μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά η οποία έχει αρκετό… ψωμί.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-26, 57-49, 92-75, 118-105