«Πάτησαν» τους Κινγκς οι Σέλτικς, σε… ρηχά νερά ο Βεζένκοφ (119-144) – «Άλωσαν» το Ντάλας οι Κλίπερς (111-120)

Οι Σέλτικς πέρασαν από το Σακραμέντο επικρατώντας 144-119 των Κινγκς, με τον Σάσα Βεζένκοφ να μένει σε... ρηχά νερά. Μεγάλη νίκη για τους Κλίπερς που επιβλήθηκαν με σκορ 120-111 των Μάβερικς.

Βαριά ήττα για τους Σακραμέντο Κινγκς που είδαν τους Μπόστον Σέλτικς να περνούν… αέρα από την έδρα τους με σκορ 144-119. Σε… ρηχά νερά έμεινε ο Σάσα Βεζένκοφ ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, καθώς σε 13 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σκόραρε 3 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τους «βασιλιάδες» να έχουν τα ηνία, όμως στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο οι «κέλτες» που έπαιξαν χωρίς τον Τζέισον Τέιτουμ πάτησαν… γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντέρικ Γουάιτ και Τζέιλεν Μπράουν με 28 πόντους έκαστος, ενώ από τους Κινγκς ξεχώρισε ο Ντε’ Άαρον Φοξ με 29.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Παράλληλα, οι Κλίπερς με μια ακόμη πειστική εμφάνιση πέρασαν από τον Ντάλας, επικρατώντας των Μάβερικς με σκορ 120-111. Ασταμάτητος ο Καουάι Λέοναρντ με 30 πόντους, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 28 πόντους. Ακόμη, μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Σίξερς επί των Τίμπεργουλβς (127-113). Ο Άντονι Έντουαρντ πέτυχε 27 πόντους, με τον Τζόελ Εμπίντ να κάνει μυθική εμφάνιση σκοράροντας 51 πόντους.