Σέλτικς – Σίξερς 105-87

Με κορυφαίους τον Τέιτουμ και συμπαραστάτες τους Μόρις και Μπράουν, οι Σέλτικς «πάτησαν» τους Σίξερς στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα που άνοιξε την αυλαία του NBA και επιβλήθηκαν με 105-87. Εμπίντ και Σίμονς οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκαν στη νέα σεζόν οι Σέλτικς, στο ματς που άνοιξε παράλληλα την αυλαία του NBA. Η ομάδα της Βοστώνης κέρδισε με 105-87 τους Σίξερς στο ντέρμπι της ανατολής, με οδηγό τον εκπληκτικό Τέιτουμ των 23 πόντων και 9 ριμπάουντ.

Οι Μόρις (16 π.) και Μπράουν (12π.) απέδωσαν επίσης εξαιρετικά, τη στιγμή που ο Μπέινς ξεχώρισε για τις καλές άμυνες πάνω στον Εμπίντ. Όσο για τον Χέιγουορντ, επέστρεψε στα παρκέ μετά από ένα χρόνο και κατάφερε να πετύχει 10 πόντους.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Εμπίντ είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σίμονς 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, και ο Ρέντικ που 16 πόντους.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε σε απόλυτη ισορροπία (21-21) και οι Σέλτικς πήγαν προβάδισμα +5 (47-42) στο τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο στο δεύτερο ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, με συνέπεια να φτάσουν σε εμφατική επικράτηση.

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε μόλις μία φορά κάτω από τους δέκα πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-21, 47-42, 77-66, 105-87