Μάβερικς – Κινγκς 113-120

Οι Κινγκς πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στους Μάβερικς μέσα στο Ντάλας με 120-113, με τον Κώστα Κουφό να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση και τον Λούκα Ντόνσιτς να παλεύει μόνος του για τους ηττημένους.

Στην πρώτη φετινή εμφάνιση του Ντιρκ Νοβίτσκι στο Ντάλας, οι Μάβερικς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Κινγκς και ηττήθηκαν με 113 – 120. Έτσι μπήκε τέλος σε ένα σερί 11 νικών που είχαν οι γηπεδούχοι στην έδρα τους.

Ο Νοβίτσκι αποθεώθηκε κατά την είσοδό του στο παρκέ, περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου ωστόσο περιορίστηκε σε οκτώ λεπτά συμμετοχής και 3 πόντους.

Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 16 λεπτά για τους Κινγκς και είχε 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι ένα μπλοκ. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του ήταν οι Φοξ και Χιλντ που πέτυχαν από 28 πόντους έκαστος.

Για την ομάδα του Ντάλας, ο Λούκα Ντόντσιτς πάλευε μόνος του και τελείωσε το ματς με 28 πόντους (9/15 σουτ, 9/14 βολές, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-34, 58-61, 83-93, 113-120