Ήττα για Μάβερικς με κακό Ντόντσιτς, νίκες για Νάγκετς και Τζαζ (vids)

Ο Λούκα Ντόντσιτς πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του φέτος και οι Μάβερικς ηττήθηκαν από τους Σίξερς με 106-100. Φοβερός Γιόκιτς στη νίκη των Νάγκετς με 123-110 επί των Χόρνετς, σπουδαία νίκη των Τζαζ στο Ντιτρόιτ (110-105).

Οι Σίξερς ήταν καλύτεροι και με κορυφαίους τους Εμπίντ και Σίμονς πήραν μεγάλη νίκη με 106-100 κόντρα στους Μάβερικς, του κακού Ντόντσιτς.

Ο Εμπίντ ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ και τον Τζέι Τζέι Ρέντικ 20 πόντους.

Για τους ηττημένους ο Γουέσλι Μάθιους είχε 18 πόντους και ο Ράιαν Μπρόκχοφ 15 πόντους, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε στους 14 πόντους με 4/16 σουτ, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις.

Νάγκετς – Χόρνετς 123-110

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν σε μεγάλη μέρα και οι Νάγκετς ήταν αδύνατο να χάσουν. Ο Σέρβος τα έκανε όλα και δεν είχε αντίπαλο ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε μια σπουδαία βραδιά, την κορυφαία του για φέτος. Οι Μίλσαπ με 18 και Χάρις με 17 πόντους τον ακολούθησαν.

Για τους Χόρνετς, ο Γουόκερ είχε 20 πόντους με τους Μπιγιόμπο, Γουίλιαμς και Μονκ να προσθέτουν από 16 πόντους.

Ετσι οι Νάγκετς ανέβηκαν στο 26-11 κι η ομάδα της Σάρλοτ έπεσε στο 18-20.

Πίστονς – Τζαζ 105-110

Οι Τζαζ ξεκίνησαν άσχημα το ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-31 στην πρώτη περίοδο αλλά από την δεύτερη περίοδο και μετά, αντέδρασαν και έφτασαν στη νίκη με 110-105 φτάνοντας στο 20-20. Στο 17-20 έπεσαν οι Πίστονς.

Ο Μίτσελ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα της Γιούτα με τον Ρούμπιο να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Γκρίφιν είχε 34 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπούλοκ 19 πόντους και ο Ντράμοντ 15 πόντους και 18 ριμπάουντ.