Τρομερός Ντόντσιτς, «ξεπουπούλιασε» τους Πελεκάνους (vids)

Ο Λούκα Ντόντσιτς πετυχαίνοντας triple double, βοήθησε τους Μάβερικς να επικρατήσουν των Πέλικανς με 123-116.

Οι Πέλικανς υποδέχθηκαν τους Μάβερικς στο Smoothie King Center. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς, ήταν παραγωγικοί στην επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με +14 (41-27).

Από εκεί και πέρα οι Μάβερικς άρχισαν να ισορροπούν και να ροκανίζουν τη διαφορά. Μάλιστα βρέθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με ένα υπέρ τους +8 (72-64).

Από το σημείο αυτό και μετά το προβάδισμα δεν άλλαξε ποτέ χέρια. Οι Πέλικανς ήταν πάντα «εκεί γύρω» μην παρατώντας το ματς, αλλά δεν κατάφεραν τίποτα καλύτερο από το να ηττηθούν με 123-116 στο τέλος. Το 2/2 έκαναν οι Μαβς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν χάρμα οφθαλμών στην αναμέτρηση. Πέτυχε triple double δείχνοντας πλέον ότι είναι ο απόλυτος ηγέτης του Ντάλας. Είχε 25 πόντους (10/19 σουτ), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ στο πλευρό του στάθηκε ο έτερος θαυματουργός Ευρωπαίος, Κρίσταπς Πορζίνγκις (24π), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ράιτ που προσέθεσε άλλους 20 πόντους.

Για τους Πέλικανς που είναι φανερή η απουσία του Γουίλιαμσον, ο Ίνγκραμ ήταν ο καλύτερος με 25 πόντους και 8 ιμπάουντ, με τους Χαρτ (16π/9 ριμπ), Φέιβορς (16π/7 ριμπ) και Μπολ (15π/8 ριμπ) να παίζουν και αυτοί τον ρόλο τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-27, 64-72, 93-95, 116-123

Από την άλλη είχαμε… θρίλερ με τα όλα του στο Pepsi Center του Ντένβερ. Εκεί οι τοπικοί Νάγτκετς ζορίστηκαν πολύ από τους Φοίνιξ Σανς. Οι Ήλιοι ήταν πολύ καλύτεροι μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου διατηρώντας προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τους 14 πόντους (39-25). Σταδιακά όμως η ποιότητα των Σβόλων μίλησε και έφτασαν να προηγούνται με +9 (87-78) προς το τέλος της αναμέτρησης.

Εκεί όμως χαλάρωσα ανεξήγητα, έδωσαν την ευκαιρία στους Σανς να πλησιάσουν και ένα ανόητο φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, έδωσε την ευκαιρία στον Ρούμπιο να ισοφαρίσει σε 95-95 στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, οι Σανς αποδεκατίστηκαν χάνοντας τους Μπέινς, Ούμπρε και Ρούμπιο με έξι φάουλ, αλλά και πάλι οι κακοί για τα δεδομένα τους Νάγκετς χρειάστηκαν μια αμυντική ενέργεια του Κρεγκ, ο οποίος έκοψε τον Μπούκερ στην τελευταία φάση της παράτασης για να πάρουν τη νίκη με 108-107.

Φοβερός για τους νικητές ο Γιόκιτις που πέτυχε triple double (23π/14 ριμπ/12 ασίστ), με τους Μάρεϊ (27π/7 ριμπ) και Μπίσλι (17π) άξιους συμπαραστάτες.

Για τους Σανς οι Ούμπρε (23π/8 ριμπ) και Καμίνσκι (19π/11 ριμπ) ήταν οι καλύτεροι, αλλά με τους Μπούκερ και Ρούμπιο να πετυχαίνουν συνολικά 27 πόντους με 7/28 σουτ, δεν μπορούσαν να ελπίζουν για πολλά.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-21, 39-45, 64-62, 95-95, 108-107