Μέμφις Γκρίζλις – Μπρούκλιν Νετς 134-133 (120-120 κ.δ.)

Με πρωταγωνιστή τον Τζα Μόραντ και buzzer beater του Τζα Κράουντερ οι Γκρίζλις επικράτησαν στην παράταση των Μπρούκλιν Νετς με 134-133.

Μπορεί να σημείωσε έξι πόντους σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο ο Τζα Κράουντερ φρόντισε να το κάνει στο κρισιμότερο διάστημα του αγώνα. Στην παράταση και με εμφατικό τρόπο, αφού σημείωσε το τρίποντο της νίκης για τους Γκρίζλις οι οποίοι επικράτησαν των Νετς με 134-133.

Για να φτάσουμε ως εκεί βέβαια, έπρεπε να «μιλήσει» ο Τζα Μόραντ, ο οποίος είχε 30 πόντους και 9 ασίστ για να βοηθήσει τις «αρκούδες» να επιστρέψουν από το -8 (118-110 με το οποίο έχαν 3 λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Οι Γκρίζλις ισοφάρισαν σε 120-120 και ακολούθως ο Μόραντ έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον καλύτερο παίκτη των Νετς, Κάιρι Ίρβινγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο βέβαια οι Γκρίζλις έχασαν μία διαφορά 11 πόντων (42-31) την οποία έχτισαν νωρίς στο ματς και έκτοτε το παιχνίδι ήταν ντέρμπι.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές, που είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Μόραντ με 30 πόντους και 9 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε οι Ντίλον Μπρουκς με 21. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας κέρδισε κατά κράτος τη «μάχη» των ψηλών με τον ΝτιΆντρε Τζόρνταν αφού είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ,

Για τους Νετς κορυφαίος ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ με 37 πόντους 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ, έχοντας για συμπαραστάτη τον Κάρις Λεβέρτ που σημείωσε 27 πόντους.