Σπερς – Ρόκετς 135-133: Ασύλληπτη ματσάρα στο Σαν Αντόνιο με δύο παρατάσεις

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς βρέθηκαν ακόμα και στο -22, ο Χάρντεν πέτυχε 50 πόντους, αλλά τελικά οι Ρόκετς λύγισαν από τα σπιρούνια. Ασύλληπτο παιχνίδι, με δύο παρατάσεις.

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Σαν Αντόνιο, εκεί όπου οι Σπερς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη δεύτερη παράταση με 135-131 (126-126 η πρώτη παράταση, 115-115 ο αγώνας) και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν 107-115 με 1′ στο ρολόι για τη λήξη.

Κι όμως, οι συνεχόμενοι πόντοι του Γουόκερ (πρώτος σκόρερ των νικητών με 28 πόντους) έστειλαν το ματς στην παράταση.

Μια νίκη που τους φέρνει στο 8-14, με τις… ρουκέτες να πέφτουν στο 13-7. Ο αγώνας από την στιγμή που χρειάστηκε δύο παρατάσεις δε θα μπορούσε να μην ήταν ντέρμπι, παρότι στην κανονική διάρκεια δεν φαινόταν αυτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει από την αρχή τον έλεγχο και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχαν καταφέρει να πάρουν μια διαφορά 16 πόντων. Μια διαφορά που δεν κατάφεραν να κρατήσουν με τους γηπεδούχους να κάνουν την μεγάλη τους αντεπίθεση και στο τέλος να παίρνουν και την μεγάλη νίκη με δύο βολές του ΝτεΡόζαν. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουόκερ με 28 πόντους και τον ακολούθησαν οι Φορμπς με 25 και ΝτεΡόζαν με 23.

Για τους ηττημένους ο Χάρντεν έφτασε και πάλι τους 50 πόντους, αλλά ευστοχώντας σε 24 βολές, ενώ ήταν μοιραίος στο φινάλε κάνοντας επιθετικό φάουλ, με τον Καπελά να ακολουθεί με 22 και τους Ουέστμπρουκ, Ρίβερς με 19.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 59-63, 81-97, 115-115, 126-126 (1η παρ,), 124-133 (2η παρ.)

ΣΠΕΡΣ: Γκέι 14, Πόελτλ 6 (15 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), ΝτεΡόζαν 23 (9 ασίστ), Φορπς 25 (10/13 σουτ, 5 τρίποντα), Λάιλς 7 (1), Γιούμπανκς 2, Κάρολ 2, Μάρεϊ 7, Μιλς 9, Γουόκερ 28 (4 τρίποντα).

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Καπέλα 22 (9/9 σουτ), Γουέστμπρουκ 19 (10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χάρντεν 50 (2/15 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη), ΜάκΛεμορ 11 (3), Κλαρκ, Σεφολόσα, Τσάντλερ 2, Κλέμονς, Ρίβερς 19 (5/6 τρίποντα).