Rising Star Challenge: Team USA – Team World 151-131

Οι Αμερικανοί Rising Star χρειάστηκαν έναν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο για να μπορέσουν να κάμψουν την αντίσταση των ξένων με σκορ 151-131 στο ξεκίνημα του All Star Weekend του ΝΒΑ.

Το All Star Weekend του ΝΒΑ ξεκίνησε τα ξημερώματα και με την αναμέτρηση των ανερχόμενων αστέρων της Αμερικής απέναντι σε εκείνους των ξένων, με την Team USA να επικρατεί τελικά με σκορ 151-131 της Team World.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά, και ειδικά η τρίτη περίοδος, με τον MVP του αγώνα, Μάιλ Μπρίτζες να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έχοντας 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Όσον αφορά τους ηττημένους της ομάδας του Λούκα Ντόντσιτς, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Καναδός, Αρ Τζέι Μπάρετ, που τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Φυσικά το σκορ δεν έχει καμία σημασία αφού όλοι όσοι αγωνίστηκαν το χάρηκαν με την ψυχή τους, χαρίζοντας μας και ορισμένες πολύ όμορφες φάσεις.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-39, 71-81, 115-105, 151-131

ΤΕΑΜ WORLD: Κλαρκ 22 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατσιμούρα 14 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάρετ 27 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόντσιτς 16 (5 ασίστ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 16 (1), Μέλι 3 (1), Βάγκνερ 16 (1), Μίχαϊλιουκ 6 (2), Οκόγκι 5 (1), Αλεξάντερ-Γουόκερ 6 (2)

ΤΕΑΜ USA: Τζάκσον 12 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 14 (2 ριμπάουντ), Ναν 16 (2 κλεψίματα, 1 ασίστ), Γιανγκ 18 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μοράντ 10 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάσκαλ 23 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίτζες 20 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ουάσινγκτον 8 , Γκρέιαμ 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σέξτον 21 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)