Σέλτικς – Νετς 120-129: «Μαγικός» Λεβέρτ, «αυτοκτόνησαν» οι Σέλτικς

Οι Νετς επέστρεψαν από το -21 και επικράτησαν με 129-120 των Σέτλικς στην παράταση χάρη στους 51 πόντους του ΛεΒέρτ.

Απίστευτο ματς στη Βοστώνη με τους Σέλτικς να «αυτοκτονούν» στα τελευταία δευτερόλεπτα και να δίνουν την ευκαιρία στους Νετς του μαγικού ΛεΒέρτ που σταμάτησε στους 51 πόντους να κερδίζουν με 129-120 στην παράταση.

Ο Λεβέρτ τα έκανε όλα στην Βοστώνη, σημειώνοντας 37 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση (26 και 11 αντίστοιχα) βοηθώντας το Μπρούκλιν να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 51-34 στην τέταρτη περίοδο.

Στο φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 118-115 και απλά ήθελα να βάλουν την μπάλα στο παρκέ και να κερδίσουν στην χειρότερη φάουλ, με 3 δεύτερα να απομένουν. Ωστόσο ο Κούρουκς τους έκλεψε την μπάλα, με τους Νετς να παίρνουν τάιμ άουτ. Στην επιστροφή στο παρκέ ο ΛεΒέρτ είδε με μεγάλη ευχαρίστηση τον Σμαρτ να του κάνει φάουλ πάνω στην προσπάθεια για τρίποντο, ευστόχησε και στις τρεις βολές, πήγε το ματς στην παράταση και εκεί οι Νετς κέρδισαν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εντυπωσιακό ΛεΒέρτ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 51 πόντους και τον ακολούθησε ο Καμπράρετ με 16. Για τους ηττημένους ο Μπράουν είχε 22, ο Ουόκερ 21 και ο Θέις 16.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-28, 56-43, 84-67, 118-118, 120-129

ΣΕΛΤΙΚΣ: Χέιγουορντ 7 (1), Τάις 16, Γουόκερ 21 (4), Σμαρτ 14 (4/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπράουν 22 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 4, Καντέρ 5 (7 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 10, Γουαναμέικερ 9 (1), Έντουαρντς 8 (2), Γκριν 2, Λάνγκφορντ 2

ΝΕΤΣ: Πρινς 2 (1/8 σουτ), Χάρις 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άλεν 8 (10 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 14 (2), ΛεΒέρτ 51 (5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τσιόζα 8 (2), Τσάντλερ 3 (1), Κούρουτς 5 (7 ριμπάουντ), Τζόρνταν 8 (15 ριμπάουντ), Τεμπλ 4, Λουάου-Καμπαρό 16 (2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)