Τσεχία – ΗΠΑ 67-88

Η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε εύκολα της Τσεχίας με 67-88 και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Επίδειξη δύναμης έκανε με το… καλημέρα η Αμερική στα γήπεδα της Κίνας, επικρατώντας των Τσέχων με 88-67 στην πρεμιέρα τους στην διοργάνωση.

Οι Τσέχοι επιχείρησαν να δυσκολέψουν το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς, κάτι που κατάφεραν ωστόσο μόνο για ένα 10λεπτο. Στη συνέχεια οι Αμερικανοί βρήκαν ρυθμό και δίχως, είχαν τις απαντήσεις σε κάποια μεμονωμένα «ξεσπάσματα» των Τσέχων και έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

Η Team USA ξεκίνησε δυνατά το ματς, μπαίνοντας από νωρίς σε θέση οδηγού (2-7, 3′). Οι Τσέχοι κατάφεραν να απαντήσουν, περνώντας μπροστά με 11-7 στο 5′, χάρη στους Σατοράνσκι και Μπάλβιν, με τους Χάρις και Μπαρνς να δίνουν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (14-17).

Χάρη στην πολύ καλή τους ευστοχία από τα 6,75 οι Αμερικανοί έφτασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-27, 13′), διατηρώντας της έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-43).

Οι Τσέχοι μπήκαν καλά στο 3ο δεκάλεπτο και με τους κορυφαίους τους σήμερα Σατοράνσκι και Μπάλβιν, έριξαν τη διαφορά στους 11 (34-45, 23′). Με ένα επιμέρους σκορ 4-10 η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς ξέφυγε και πάλι στο σκορ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +18 (478-66).

Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες του Πόποβιτς να διατηρούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, επικρατώντας εν τέλει με 67-88.

Κορυφαίοι των νικητών, οι Μίτσελ και Ουόκερ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των Τσέχων πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας Σατοράνσκι με 17 πόντους, μαζί με 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 29-43, 48-66, 67-88