Δύο πανελλήνια πρωταθλήματα για τη Michelin

Λευτέρης Πίππος και Σταύρος Τριντής κατέκτησαν τους τίτλους στα πρωταθλήματα των Superbikes και Supersport αντίστοιχα.

Διπλή ήταν η επιτυχία της Michelin στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας, καθώς, χρησιμοποιώντας ελαστικά της φίρμας, οι Λευτέρης Πίππος και Σταύρος Τριντής αναδείχτηκαν πρωταθλητές στις κατηγορίες Superbikes και Supersport αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποιώντας τα Michelin Power Slic Performance, ο πρώτος μπόρεσε να εξασφαλίσει τον τίτλο με τη Yamaha R1. Στην τρίτη θέση του βάθρου, βρέθηκε ο Φώτης Τσαλίκης, οδηγώντας μια Honda CBR 1000RR, που εφοδιαζόταν με τα ίδια ελαστικά.

Σχετικά με την κατηγορία Supersport, ο Σταύρος Τριντής επέλεξε για πρώτη φορά τα Michelin Power Cup Performance. Ο αναβάτης κατέκτησε για πρώτη φορά επίσης τον τίτλο, οδηγώντας μια Honda CBR 600RR, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως η Michelin κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στην κατηγορία, αφού είχαν προηγηθεί οι επιτυχίες του Μιχάλη Κουτσουμπού το 2016 και το 2017.

Πηγή: Michelin