Οι ηγέτες και ο αφανής «ήρωας»

Ντόρσεϊ και Βαζένκοφ «μίλησαν» στα δύσκολα αλλά υπήρχε και αφανής «ήρωας» για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πήρε το Κύπελλο επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 81-73, πραγματοποιώντας μάλιστα μια επική ανατροπή.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πετύχει καλάθι εντός παιδιάς.

Έξι πόντους από βολές πέτυχαν οι πράσινοι και αυτή την άμυνα εκμεταλλεύτηκαν οι ερυθρόλευκοι για το επιθετικό τους ξέσπασμα.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 23 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και αυτό φανερώνει βέβαια πολλά για την δυναμική που ανέπτυξαν οι πειραιώτες στο φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού αναμφίβολα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος «μίλησε» στα δύσκολα.

Ο Ολυμπιακός ναι μεν βελτίωσε την άμυνα του κι αυτό ήταν πολύ σημαντικό, ωστόσο βρέθηκε στο -12 και ήθελε απεγνωσμένα σκορ για να «γυρίσει» το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ήθελε έναν ηγέτη στο παιχνίδι για να πάρει το σκορ πάνω του κι εκεί ήταν «παρών» ο Ντόρσεϊ.

Φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα πως ήταν «ζεστός» αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση.

Ηγέτης λοιπόν του Ολυμπιακού ο Ντόρσεϊ, ο οποίος φρόντισε να βάλει μεγάλα σουτ διαλύοντας την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Ο γκαρντ των ερυθρόλευκων έκανε την διαφορά σε μια περίοδο του παιχνιδιού που ο Βεζένκοφ ήθελε βοήθειες, καθώς είχε σηκώσει το μεγαλύτερο βάρος.

Ο Βεζένκοφ είναι μια σταθερά στο παιχνίδι του Ολυμπιακού κι αυτό αποδείχθηκε και στον τελικό.

Ένα τεσσάρι που τα κάνει όλα στο παρκέ και ήταν από τους πρωταγωνιστές των πειραιωτών στον τελικό.

Οι δύο παίκτες ήταν οι ηγέτες της ομάδας του λιμανιού και «τσάκισαν» κάθε αμυντικό πλάνο των πράσινων.

Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ πέτυχαν σχεδόν τους μισούς πόντους του Ολυμπιακού και πιο συγκεκριμένα 39 από τους 81, κάτι που σημαίνει πως το επιθετικό παιχνίδι των ερυθρόλευκων πέρασε από τα χέρια των δύο αυτών παικτών.

Υπάρχει όμως κι ένας αφανής «ήρωας» για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού. Ναι, ο Γουόκαπ βοήθησε σημαντικά και πρόσφερε πολλά στο φινάλε του αγώνα, αλλά ο τίτλος του «ήρωα» πάει σε άλλον Αμερικανό.

Ο λόγος για τον Χασάν Μάρτιν, ο οποίος έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση. Δεν είναι υπερβολή να ισχυριστεί κάποιος ότι ο σέντερ του Ολυμπιακού έπαιξε άμυνα και… για τον Φαλ στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Πήρε ριμπάουντ και στις δύο ρακέτες αλλά παράλληλα έπαιξε και καλή άμυνα στο τρίποντο.

Ήταν ένα φόβητρο για τους σουτέρ του Παναθηναϊκού, καθώς ο Αμερικανός σέντερ δεν επέτρεψε στους πράσινους να πάρουν ελεύθερα σουτ.

Έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι ο Μαρτίν και η προσφορά του ήταν πολύτιμη, ειδικά σ’ ένα απόγευμα που ο Φαλ δεν ήταν αυτός που είχαμε δει σε προηγούμενα παιχνίδια.