Συγκλονιστικός Φουρνιέ, ισοπέδωσε τους Αμερικανούς (vid)

Ο Φουρνιέ ήταν συγκλονιστικός απέναντι στους Αμερικανούς και οδήγησε την Γαλλία στην νίκη πετυχαίνοντας 28 πόντους.

Η Αμερική μπορεί να ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και να ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά ο Φουρνιέ και η παρέα του είχαν διαφορετική άποψη στο τέλος.

Με την λήξη του ημιχρόνου η Γαλλία ήταν πίσω με οκτώ πόντους 45-37. Όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο  Εβάν Φουρνιέ, που ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με συνεχόμενα τρίποντα και δίποντα μείωσε αισθητά την διαφορά.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά ήταν στο συν έξι για τους Γάλλους που έμοιαζαν ασταμάτητοι και με τους Αμερικανούς ανήμπορους να αντιδράσουν. Οι Γάλλοι με διαδοχικά καλάθια των Ντε Κολό και Φουρνιέ έκαναν το σκορ 79-74.

Στο τέλος του αγώνα ο  Εβάν Φουρνιέ μέτρησε 28 πόντους, με 4/12 τρίποντα, 7/10 δίποντα 2/3 βολές σε 33 λεπτά συμμετοχής.