Τβέντε – Αϊντχόφεν 1-1

Η Αϊντχόφεν έμεινε στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Τβέντε λίγες ημέρες πριν από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για το Europa League.

Η Αϊντχόφεν έχασε βαθμούς στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Τβέντε για την 9η αγωνιστική της Eredivisie καθώς έμεινε στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League άνοιξε νωρίς το σκορ καθώς στο 8ο λεπτό ο Ντρόμελ απομάκρυνε την προσπάθεια του Μαντουεκέ και ο Μάλεν στην επαναφορά έκανε το 1-0. Στο 42′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ζάχαβι να εκτελεί και τον Ντρόμελ να μπλοκάρει διατηρώντας έτσι το 1-0 με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το δεύτερο γκολ αλλά δεν αξιοποίησαν σωστά τις πολλές ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Αυτή την αδυναμία εκμεταλλεύτηκε η Τβέντε η οποία κέρδισε πέναλτι στο 63′. Ο Ντανίλο ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 μέτρα και ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι.