Copa del Rey – Άνετες νίκες για Λεβάντε και Οσασούνα – Αγχώθηκε αλλά πέρασε η Βαγιεκάνο

H Οσασούνα και η Λέβαντε είχαν ένα εύκολο απόγευμα για τον 2ο γύρο του Copa del Rey και πέτυχαν ευρείες νίκες απέναντι στις Σαν Αγκουστίν και Ουρακάν Μελίλα.

Η Οσασούνα πέρασε εύκολα στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας νικώντας εκτός έδρας με 4-0 την Σαν Αγκουστίν. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στο 50ο λεπτό του παιχνιδιού η Οσασούνα άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 2-0. Στο 72ο λεπτό η Οσασούνα πέτυχε και τρίτο γκολ και στις καθυστερήσεις του αγώνα σημειώθηκε και το τέταρτο τέρμα της αναμέτρησης.

Ακόμη πιο εύκολο ήταν το έργο της Λεβάντε η οποία διέλυσε εκτός έδρας με 8-0 την Ουρακάν Μελίλα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του copa del rey.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Λεβάντε είχε πετύχει άλλα τρία τέρματα κάνοντας το 4-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Λεβάντε μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι πατημένο στο Γκάζι και σε διάστημα 12 λεπτών από το 51 μέχρι το 63 πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ κάνοντας το σκορ 8-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, η Ράγιο Βαγιεκάνο τα… χρειάστηκε κόντρα στην Γκουιχουέλο, καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3. Ο Πόθο άνοιξε το σκορ στο 5′ για τους Μαδριλένους, όμως στο 19′ ο Τότι ισοφάρισε σε 1-1. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη… ρωσική ρουλέτα, με τη Ράγιο να παίρνει την πρόκριση.