Πρέστον – Τότεναμ 0-3: «Πάτησε» γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ νίκησε με 3-0 την Πρέστον και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η Πρέστον δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο την Τότεναμ, που παρατάχθηκε στο γήπεδο με πολλές «ρεζέρβες», όμως δύο γκολ του Σον στο 50′ και στο 69′ κι άλλο ένα του νεοαποκτηθέντα Ντανζούμα στο 87′ (είχε μπει αλλαγή στο 71′), ήταν αρκετά για να «καθαρίσουν» τη νίκη με 3-0, στέλνοντας τους «σπερς» στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Χάρι Κέιν έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Αντόνιο Κόντε, καθότι προερχόταν από ίωση που τον κράτησε εκτός προπονήσεων για πέντε μέρες κι αρχηγός της λονδρέζικης ομάδας και της Εθνικής Αγγλίας θα έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει το ρεκόρ του αρχισκόρερ της ομάδας (ισοβαθμεί με τον Τζίμι Γκριβς στα 266 γκολ) στο ντέρμπι της 5ης Φεβρουαρίου με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας:

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 1-0

Γουόλσολ-Λέστερ 0-1

Άκρινγκτον-Λιντς 1-3

Σαουθάμπτον-Μπλάκπουλ 2-1

Ίπσουιτς-Μπέρνλι 0-0

Λούτον-Γκρίμσπι 2-2

Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Φλίτγουντ Τάουν 1-1

Φούλαμ-Σάντερλαντ 1-1