Κολωνία – Λειψία 2-1

Μεγάλη νίκη για την Κολωνία που επικράτησε με 2-1 της Λειψίας και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της για τίτλο.

Τέλος στα όποια όνειρα της Λειψίας για τίτλο έβαλε η Κολωνία που επικράτησε με 2-1 της ομάδας του Νάγκελσμαν και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα όσον αφορά την παραμονή της.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την Κολωνία να ανοίγει το σκορ στο 46′ όταν ο Χορν σέντραρε από αριστερά και ο Έκτορ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Λειψία απάντησε στο 59′ με εκπληκτικό σουτ του Αϊνταρά που έκανε το 1-1 αλλά η χαρά του δεν κράτησε πολύ.

Με τη σέντρα ο Έκτος έκανε το 2-1 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του αφού στις καθυστερήσεις ο Κλάιφερτ είχε δοκάρι και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Κολωνία: Χορν, Στσίχος, Έκτορ (90+2’ Οζκάν), Ντουντα, Γ.Χορν, Εχιζίμπουε (75΄Σμιτς), Ρετζμπετσάι, Ντρέξλερ (90+2’ Μέγιερ), Σκιρί, Βολφ (66’ Κάιντς), Μπόρναου

Λειψία: Γκουλάστσι, Ουπαμεκανό, Κλόζτερμαν, Χάλστενμπεργκ (66’ Κλάιφερτ), Μουκιελέ (77’ Χουάνγκ) Καμπλ, Αϊνταρά, Άνταμς (61’ Όλμο), Φόρζμπεργκ (61’ Ανχελίνιο), Ενκουνκού, Σέρλοθ