Ο Κίμιχ έσωσε την Μπάγερν (1-1) – Νέος θρίαμβος για τη Βόλφσμπουργκ (0-5)

Το απίθανο γκολ του Τζόσουα Κίμιχ στο 90ο, γλίτωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την Μπάγερν από την Κολωνία, ενώ στο Βερολίνο, η Βόλφσμπουργκ «φιλοδώρησε» με 5 γκολ τη Χέρτα.

Με ένα καταπληκτικό γκολ, ο Τζόσουα Κίμιχ γλίτωσε την Μπάγερν Μονάχου από την ήττα-σοκ κόντρα στην Κολωνία, για την 17η αγωνιστική της Bundesliga, στο 90ο λεπτό του αγώνα. Νέα απώλεια βαθμών για τους Βαυαρούς μετά την ισοπαλία με τη Λειψία στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Στο Βερολίνο η Βόλφσμπουργκ διέλυσε τη Χέρτα με 5-0, ενώ Χοφενχάιμ και Στουτγκάρδη έμειναν σε ένα «χορταστικό» 2-2.

Η γκολάρα του Κίμιχ μπορεί να μην επέτρεψε στην Κολωνία να πανηγυρίσει ένα μεγάλο «διπλό», η Μπάγερν ωστόσο αναζητεί ακόμα την πρώτη της νίκη μέσα στο 2023. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, όταν στο 4ο μόλις λεπτό, ο Σκιρί σκόραρε από κοντά για το 0-1. Οι Βαυαροί όπως ήταν λογικό πήραν στη συνέχεια ολοκληρωτικά τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα της Κολωνίας και να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι το 90′, όταν ο Τζόσουα Κίμιχ εξαπέλυσε έναν κεραυνό από τα 35 μέτρα και έκανε το 1-1, σώζοντας έτσι έστω τον βαθμό για την ομάδα του.

Το γκολ του Κίμιχ:

Μπάγερν Μονάχου: Ζόμερ, Ουπαμεκανό, Παβάρ, Ντέιβις (82’ Τελ), Ντε Λιχτ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (46’ Χράφενμπερχ), Γκνάμπρι (46’ Κομάν), Σανέ, Τσούπο Μοτίν, Μουσιάλα (68’ Μουσιάλα)

Κολωνία: Σβέμπε, Σμιτς, Σαμπό, Σόλντο, Κάιντς (58’ Κάιντς), Έκτορ, Σκιρί, Μάινα (71’ Λέμπερλε), Όλεσεν (46’ Μαρτέλ), Τίγκες (57’ Ζέλκε), Χουσεΐνμπασιτς (46’ Λιούμπιτσιτς)