Χέρτα – Γκλάντμπαχ 4-1: Πρώτη νίκη στο 2023 με τεσσάρα για τους πρωτευουσιάνους

Η Χέρτα διέλυσε με 4-1 την Γκλάντμπαχ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο νέο έτος.

Μετά από τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, που την έφεραν στην 17η θέση, η Χέρτα επέστρεψε στις νίκες (πρώτη στο 2023) και, μάλιστα, με ανατροπή και το εμφατικό 4-1 επί της Γκλάντμπαχ, στο προτελευταίο χρονικά παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα του Σάντρο Σβαρτς είχε παθητικό 13 τερμάτων και μόλις ενός στο ενεργητικό της στην τελευταία τετράδα αγώνων, αλλά παρότι δέχτηκε πρώτη γκολ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με κεφαλιά του Ελβέντι στο 17′, «απάντησε» με «τεσσάρα» και πήρε το τεράστιο «τρίποντο» που της έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα και ταυτόχρονα την ανέβασε μία θέση στον πίνακα (16η).

Ο Ενγκανκάμ στο 30′ έκανε το 1-1 με προβολή και στο 52′ ήρθε η ανατροπή με τον Νταρντάι. Το 3-1 έκανε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρχαντ και το 4-1 διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα ο Λουκεμπάκιο με εκτέλεση πέναλτι.